Тим, хто за нинішніх обставин втратив роботу або кому це загрожує...
Тим, хто за нинішніх обставин втратив роботу або кому це загрожує, варто згадати: упоратися з тимчасовими труднощами у нас можна за допомогою державної служби зайнятості.
Адже недаремно щомісяця ми віддаємо із зарплати внески до Фонду страхування від безробіття, тож чому не скористатися правом на допомогу в період змушеної бездіяльності?
Якщо говорити загалом, то відбувається все так. Людину, котра звернулася до служби зайнятості, спочатку реєструють як таку, що шукає роботу. Якщо підходящої роботи їй за 7 днів не знаходять, то на 8-й день надають статусу безробітного й призначають допомогу. Умови виплати допомоги залежать, зокрема, від того, за якою статтею звільнили людину, і від того, у який строк вона прийшла до центру зайнятості.
В умовах кризи роботодавці розстаються з підлеглими по-різному. Як правило, йдуть трьома шляхами:
- звільняють у зв’язку із скороченням чисельності чи штату працівників (за п.1 ст.40 КЗпП), попередивши про це людей за 2 місяці. Зрозуміло, у такому випадку людині вже не уникнути звільнення (звичайно, крім тих категорій працівників, яких заборонено звільняти за скороченням), але вона одержує право на вихідну допомогу;
- просять звільнитися за власним бажанням (ст.38 КЗпП);
- пропонують працівникові погодитися на звільнення за угодою сторін (п.1 ст.36 КЗпП).
З огляду на одержання допомоги по безробіттю найвигідніше звільнитися за скороченням або за угодою сторін. Порядок надання допомоги по безробіттю кваліфікує це як втрату роботи з не залежних від людини обставин і встановлює, що допомогу по безробіттю в таких випадках призначають з 8-го дня після реєстрації в службі зайнятості, тобто з дня надання статусу безробітного.
А от особам, звільненим за власним бажанням без поважних причин, призначення допомоги відкладають на 90 календарних днів, тобто розпочинають виплату тільки з 91-го дня після визнання людини безробітною ( у розмірі 80% розрахованої суми з подальшим зниженням у встановленому порядку). Передбачено це п.2.4 Порядку надання допомоги по безробіттю.
Наголошуємо: дане правило не поширюється на тих, кому довелося звільнитися за власним бажанням з поважних причин, – їм виплачують допомогу так само, як і звільненим за скороченням чи за угодою сторін.
Згідно зі ст.38 КЗпП поважними причинами звільнення за власним бажанням вважають, зокрема, такі:
- переїзд на нове місце проживання,
- переведення чоловіка або дружини на роботу до іншої місцевості,
- вступ до навчального закладу,
- неможливість проживання в даній місцевості згідно з мед висновком,
- вагітність,
- догляд за дитиною до 14 років або дитиною-інвалідом,
- догляд за хворим членом сім’ї за медвисновком чи за інвалідом І групи,
- вихід на пенсію,
- прийняття на роботу за конкурсом.
Висновок такий: якщо постає вибір між звільненням за власним бажанням та за угодою сторін, то, безумовно, краще обрати угоду сторін. Та й для роботодавця ця підстава простіша.
Як такого – граничного строку звернення до служби зайнятості – не встановлено – скільки б не минуло після звільнення, людина вправі звернутися до центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні і претендувати на допомогу. Звісно, чим раніше зареєструватися, тим раніше почнуть її виплачувати. Але найважливіше те, що строк звернення може суттєво вплинути на розмір допомоги.
Пояснимо. Особі, яка втратила роботу з не залежних від неї причин або звільненій за власним бажанням без поважних причин, котра протягом 12 місяців перед визнанням безробітною працювала і сплачувала соцвнески не менше ніж 26 календарних тижнів, допомогу визначають у відсотках від її середньої зарплати залежно від страхового стажу. У будь-якому разі такі особи одержують не менше закріпленого для них мінімуму (зараз – не менше 500 грн) і не більше середньої зарплати в даній області за всіма видами діяльності, що склалася за минулий місяць.
А от тим, у кого за останні 12 місяців не набирається 26 тижнів роботи, допомогу призначають у розмірі, визначеному Фондом страхування на випадок безробіття, а така сума буде набагато меншою. Так, з 1 жовтня 2008 року вона становить 360грн.
Отже, з реєстрацією в службі зайнятості краще не зволікати! Приблизно через 6 місяців після звільнення виникне небезпека того, що за останні 12 місяців уже не нарахується 26 тижнів роботи, через що можна суттєво втратити в розмірі допомоги.
Правила реєстрації у службі зайнятості докладно описані в Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затверджений постановою КМУ від 14.02.2007р. №219.
Як вже говорилось, розпочинається все з того, що людину реєструють як таку, котра шукає роботу. для цього їй треба звернутися до служби зайнятості за місцем проживання, пред’явивши паспорт і трудову книжку, та заповнити спеціальну форму – картку особи, яка звернулася до центру зайнятості.
Також важливо пам’ятати, що для деяких категорій передбачено додаткові гарантії щодо працевлаштування. Зокрема, це інваліди, жінки з дітьми до 6 років, одинокі матері, які мають дітей до 14 років або дітей-інвалідів. Тому якщо людина хоче скористатися правом на переваги у працевлаштуванні, їй потрібно пред’явити ще й документи, що підтверджують відповідний статус.
Після реєстрації людині підшукують підходящу роботу. Дається на це 7 днів. Але коли в період пошуку роботи громадянин не відвідував центр зайнятості у призначені йому дні через хворобу або з іншої поважної причини (підтвердженої документально), то період пошуку подовжують на строк дії такої поважної причини.
Важливо знати! – якщо в період пошуку людина двічі відмовиться від підходящої роботи, то її не визнають безробітною і знімуть з обліку. Наступного разу вона зможе зареєструватися як така, що шукає роботу, тільки через 3 місяці.
Що саме вважається підходящою робото, дізнаємося зі ст..7 Закону про зайнятість: це робота, що відповідає освіті (спеціальності), кваліфікації людини і надається в тій самій місцевості, де вона мешкає. Зарплата при цьому має відповідати рівню за попереднім місцем роботи (з урахуванням середньої зарплати по галузі в даній області за попередній місяць).
Роздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18665
12133
653
161
705
220
274
34
269
20
239
12
223
10
255
25
330
128
255
61
329
62
250
19
220
11
206
6
279
54
248
28
228
19
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Івано-Франківську складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 33143 грн.
Hitjob.if.ua
- 9033 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...