Перерва на обід: скільки має тривати?
20 хвилин на обід і відпочинок — це, звісно, мало, але роботодавець має право встановити і короткі перерви.
Скільки триває перерва
Подивімося, що говорить законодавство. Право співробітника на відпочинок протягом робочого дня прописано в ст. 66 КЗпП: перерва для відпочинку й харчування може тривати не більше двох годин.
Час початку й закінчення встановлює в правилах внутрішнього трудового розпорядку ФОП за здгодою працівників — фіксований або плаваючий. Співробітники мають підкорятися.
Перерва не включається до робочого часу, тобто якщо встановлено 8-годинний робочий день, то 8 годин співробітник працює, годину або довше відпочиває.
Йти на перерву працівник може через 4 години після початку роботи, але дотримуватися цього часу не обов'язково — перерва може початися як раніше, так і пізніше.
Працівник може використовувати свою перерву як забажає: вийти на ланч, але має повернутися до закінчення часу перерви; провести в межах офісу, цеху, приміщення магазину.
Поширена практика: час на обід і відпочинок — одна година.
Обід на робочому місці
Є роботи, де за умовами виробництва перерву встановити не можна, і работодавець має забезпечити можливіть працівникові обідати в робочий час.
Перелік таких робіт в законодавстві не прописаний, його встановлює сам роботодавець (керівник за погодженням із профспілкою чи представником колективу), як і порядок і місце прийому їжі.
Це може бути продавець, якому не можна відлучатись і залишати точку без нагляду, менеджер, що змушений жувати свій ланч біля комп'ютера, щоб не пропустити звернення клієнтів.
Попереджайте нових співробітників, що вибігти на обід у них не вийде.
Коротка перерва
У законодавстві не прописано, скільки може тривати мінімальна перерва.
Це питання вирішує роботодавець й колектив під час затвердження правил внутрішнього трудового розпорядку або все фіксується в колективному договорі.
Мінімальна тривалість має бути такою, щоб перерва виконувала своє призначення: упродовж неї працівники повинні встигнути відпочити й поїсти. Як ви розумієте, за 20 хвилин цього зробити не можна.
Правила і реальність
Правила внутрішнього трудового розпорядку мають бути в усіх роботодавців, у підприємця теж, навіть якщо у вас усього два працівники.
Ознайомте особу з правилами під підпис при прийнятті на роботу, щоб уникнути звинувачень у кабальних умовах праці з перервою в 20 хвилин.
Уже в процесі роботи працівник може зіставити години відпочинку, прописані в правилах, із фактичними перервами.
Так, якщо в правилах прописано, що перерва триває годину, а фактично ви дозволяєте співробітникам вийти на обід на 20–30 хвилин, ви порушуєте їхні права.
Якщо затвердили правила одноосібно, ні з ким не погодили — це порушення.
Процедури потрібно дотримуватися, тому рекомендуємо затвердити правила як слід, з урахуванням вимог співробітників щодо тривалості перерви.
Працівники можуть поскаржитися
Співробітники можуть поскаржитися до Держпраці, контролери з радістю прийдуть до вас із перевіркою й зобов'яжуть заплатити штраф — одна мінімалка і затвердити нові правила трудового розпорядку, погоджені з трудовим колективом.
Якщо за фактом перерви збігаються з тим, що затверджено в ПВТР, і працівник підписав їх, значить погодився на такий режим роботи.
Працівники можуть здійняти бунт — провести збори, ухвалити рішення провести з вами переговори про внесення змін до ПВТР. Вам доведеться врахувати їхні вимоги.
https://journal.ostapp.com.ua/uk/articles/post/pereryv-na-obed
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18665
12133
653
161
705
220
274
34
269
20
239
12
223
10
255
25
330
128
255
61
329
62
250
19
220
11
206
6
279
54
248
28
228
19
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Івано-Франківську складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 33143 грн.
Hitjob.if.ua
- 9033 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...