Як вижити українському ринку праці: 5 невтішних підсумків року та прогнозів
1. Ринок кандидатів продовжує скорочуватися
Прогнози демографів про щорічний «мінус» населення, схоже, продовжують збуватися. За десять місяців поточного року Україна втратила 164 тис. населення і має всі шанси піти в заплановані мінус 190 тис. І це тільки арифметичний мінус смертності та народжуваності. Крім цієї арифметики, є ще один сумний факт – за рік на постійне місце проживання за кордон виїхали 600 тис. людей. У довгостроковій перспективі для України це означає мільйонні втрати її громадян, в тому числі й трудового потенціалу.
2. Кандидати стають все більш зрілими
Як то кажуть, «ейджизм недоречний». Незважаючи на те, що вік кандидатів 55+, за результатами опитувань, вважає недоліком більшість роботодавців, життя змушує їх знімати «рожеві окуляри». Середній вік киян, який вважається молодіжним містом, становить 39,4 роки, середній вік харків'ян перевалив за 40 років, а по інших містах ситуація ще сумніша. Що стосується сільського населення – як правило, в областях населення на рік-два доросліше міст, так що і тут ресурс невеликий.
Якщо взяти глобально демографічну ситуацію в Україні, у наших роботодавців щодо теперішнього кадрового потенціалу є дві стратегії. Або вплутатися в нерівний бій за молоде покоління, якого з року в рік стає менше – в найближчі 5 років ми стрімко попливли в демографічну «яму», з якої так і не виберемося в відчутному майбутньому (якщо порівнювати середньорічну народжуваність в 21 столітті й дев'яностих роках минулого століття). Або розвернутися до горезвісних 45+, яких поки ще досить на українських просторах. Як свідчить аналітика Bloomberg, за останні роки саме здобувачі 65+ по приросту трудового потенціалу «затягнули за пояс» молодших здобувачів.
3. Кандидати їдуть
Більш-менш крихка рівновага на ринку трудової міграції загрожує порушитися. Беззастережне лідерство польських вакансій потихеньку поступається триєдності лідерства польсько-чесько-німецьких вакансій. При цьому і Чехія, і Німеччина активізували свої зусилля із залучення українських трудових мігрантів.
Якщо Чехія подвоїла квоту для наших працівників, то в Німеччині мають намір і зовсім переглянути порядок залучення на роботу громадян країн-нечленів ЄС. Ціна питання – 2 млн робочих місць щорічно. Із зарплатою в 3 300 євро проти вдесятеро меншої зарплати в українських роботодавців.
При цьому 90% невеликих німецьких компаній-роботодавців визнають, що зазнають труднощів із залученням персоналу, а 70% вказують, що ці проблеми тягнуть за собою складності у веденні бізнесу. Тому Бундестаг буде переглядати політику роботи з трудовими мігрантами, можливо, послабивши її за прикладом Польщі.
Польські роботодавці теж не сидять склавши руки. Крім 3 мільярдів злотих на довгострокову програму залучення і утримання іноземних працівників, польські роботодавці поступово підвищують погодинну оплату праці, оплачують житло й харчування, розвивають соціальну систему, допомагають у вивченні польської мови, підвищення кваліфікації і готові ще на багато чого, щоб утримати у себе українських трудових мігрантів.
Наприклад, приймати у себе українських студентів не тільки вузів, але і ліцеїв, оплачувати їх проживання і навчання, надавати їм двоїсте навчання за найсучаснішими методиками, щоб на батьківщину захотіли повернутися всього 7% з тих 80 000, що вже навчаються за кордоном. Тим більше, що Польща готова приймати студентів з опікунами (членами сім'ї) і дає їм можливість підробітку без сплати податків.
І якщо поки досить великий відсоток трудових мігрантів готові тільки на короткострокові контакти із зарубіжними роботодавцями, чи не стануть такі зміни «останньою краплею», яка мотивує їх на переїзд не тільки з фінансовими цілями, а й заради стабільності? Відповідь на це питання нас чекає вже в наступному році.
4. Кандидати розчаровуються
Для деяких вакансій зменшується кількість відгуків через вказівку роботодавця. Коли вакансія анонімна – на неї відгукується більша кількість кандидатів. За даними опитування, 93% учасників найбільше в іміджі роботодавця цінують фінансову сумлінність в питаннях оплати праці.
Ціна питання – заборгованість українських роботодавців перед своїми співробітниками. У цьому році вона склала 2,73 млрд грн, з них 1,5 млрд – це частка економічно активних підприємств. Судячи з наведених цифр, персонал таким компаніям важливий не настільки, щоб платити їм вчасно зарплату. Можливо, саме тому держава вводить законодавчі акти, що дозволяють працівникам не ходити на роботу, якщо у підприємства перед ним існує заборгованість із зарплати.
Крім «фінансових ігор» з співробітниками, деяких роботодавців відрізняють некомпетентний управлінський персонал, недружня корпоративна культура й організаційний хаос. Ці фактори також негативно впливають на репутацію компанії як роботодавця і, відповідно, на швидкість і якість підбору.
5. Потенційні кандидати не бачать перспективи
Більшість роботодавців працює з ринком праці в парадигмі «тут і зараз». Мало хто наважується вступити в нерівний бій з Міністерством освіти, щоб бути учасниками навчального процесу, залучатися до студентської аудиторії.
І мало хто готовий займатися профорієнтацією школярів, працюючи на стратегічну перспективу. Схоже, роботодавці просто не розуміють, що їхнє «мовчання ягнят» обертається проти них же. Чому? Давайте розберемо весь логічний ланцюжок. Школярі в більшості своїй погано орієнтуються на ринку праці й найчастіше вибір професії за них роблять їхні батьки. У батьків картинка ринку праці має свої нюанси – свої «сліпі плями» в тих сферах, про які вони не знають, свої помилки й перекоси. Наприклад, що виробництво – доля маргіналів і людей другого сорту. Що юрист-міжнародник – предмет мрій будь-якого роботодавця, навіть з дипломом регіонального педінституту тощо. Саме через ці «рожеві окуляри» майбутні абітурієнти та їхні батьки обирають професію. Якщо немає конкретного прикладу, розуміння, що зараз відбувається на ринку праці та які перспективи є і будуть далі – ця цільова аудиторія піде вчитися «наосліп».
Для роботодавців це означає втрачені 6 років у тих кандидатів, які навчалися заради тата-мами на еколога-туриста-менеджера-психолога, а тепер ще рік шукають роботу за профілем. Це означає необхідність до- або перенавчання (час, витрати, плинність). Це неприємна необхідність мотивувати кандидатів спуститися з небес на землю, впевнених, що їхній, наприклад, диплом юриста, враховуючи вартість навчання, на ринку праці цінується. І розуміння того, що розумні діти, незадоволені якістю нашої системи навчання, поїдуть вчитися за кордон, де знайдуть роботу й більш привабливу професійну перспективу.
Така ситуація на ринку праці. Якщо ми продовжимо сумувати, не залучаючись і не намагаючись щось змінити, цей прогноз стане діагнозом, а потім і реальністю. Не все вдасться зробити «прямо зараз». Але якщо не робити нічого, нічого і вийде. У 2017 році зазор між очікуваною і пропонованою зарплатами становив 18%, в 2018 році він зменшився до 13%. Це означає, що і з іншими несприятливими факторами можна і потрібно боротися.
https://prohr.rabota.ua/
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18665
12133
653
161
705
220
274
34
269
20
239
12
223
10
255
25
330
128
255
61
329
62
250
19
220
11
206
6
279
54
248
28
228
19
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Івано-Франківську складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 33143 грн.
Hitjob.if.ua
- 9033 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...