У пошуках ідеальної професії, або що про це думають у світі?

Найпопулярнішою професією українці вважають юриспруденцію. Такий висновок можна зробити з кількості бажаючих вступити на юридичний факультет, а також різного роду експертних оцінок. На другому місці - професія лікаря, далі йдуть менеджери та банкіри. Проте професія у сучасному світі - це далеко не лише стан душі та спроба знайти заняття за внутрішнім покликанням.

Насправді все дуже прагматично. Не зважаючи на вподобання, керує розвитком популярності та престижності фаху, передовсім, фінансовий аспект професії. Скільки можна заробити, та наскільки потрібний фахівець на ринку праці. Романтизм адвоката чи нотаріуса розвіюється вже після отримання диплому та не дуже успішної спроби знайти престижну та омріяну роботу на перенасиченому ринку дипломованих випускників юридичних факультетів ВНЗ. А за легким і не дуже серпанком розчарування доводиться шукати застосування набутих вмінь у менш романтичних сферах. І хоч розвіяний романтизм далеко не завжди свідчить про неуспішність у пошуку роботи, проте точно передбачає легку та не дуже перекваліфікацію.

Проте, як з іншими галузями? Які тенденції розвитку професій та прогнози щодо потрібності працівників різних професій в Україні та у світі?

Без сумніву, тенденції дуже схожі і продиктовані, передовсім, розвитком науки. Деякі тенденції Японії чи США здаються дивними, чимало професій, які там зароджуються звучать якщо не абсурдно, то по-чудернацькому, проте варто зважати на те, що світ активно розвивається. Ті країни, які виступають генераторами науково-технічного розвитку, великою мірою є дороговказами шляху, яким за кілька років, з меншими чи більшими модифікаціями, доведеться пройти і Україні.

Сьогодні вчені говорять про те, що інформаційна революція змінила відчуття простору та часу, зблизила людей різних країн між собою, інтегрувала та зрушила зі своєї осі комунікативні канали. Серед іншого, інформаційна революція спричинила виникнення чималої кількості нових професій та спеціальностей. Нині вони народжуються вже не впродовж століття, а за кілька років чи навіть місяців. Центральний інститут охорони праці в Польщі провів дослідження, результатом якого став список професій, які мають позитивну динаміку розвитку, тобто таких, де приймається на роботу щораз більше працівників.

Список очолили такі спеціальності:
адміністратор баз даних
адміністратор мережі
аналітик комп'ютерних систем
інвестиційний радник
податковий радник
економіст
торговий інформатор
оператор комп'ютерного обладнання
організатор туристичного обслуговування
організатор готельних послуг
екскурсовод
програміст
проектант комп'ютерних систем
спеціаліст з аналізу ринку
спеціаліст з банкінгу та кредитів
спеціаліст з фінансів.

Цікаво, що серед цих професій немає найпопулярніших, які обирають нині абітурієнти українських вищих навчальних закладів. Ані юристи, ані лікарі, ані менеджери - наймодніші в Україні, не б'ють рекордів у потрібності спеціалістів. Чи може це свідчити про те, що ринок праці нашого західного сусіда розвивається цілковито іншим шляхом, чи, все-таки, варто припустити, що, визначаючи престижність професії, ми все ще керуємося стереотипами, а не прогнозами та діагностикою розвитку тенденцій ринку праці?

Варто зауважити, що помилятися з професійною потрібністю - справа звична. Інакше як пояснити, що на сьогодні в Євросоюзі не вистачає спеціалістів у галузі ІТ і електронного бізнесу, а аналітики Microsoft прогнозують, що такий дефіцит не скоро буде задоволений. У Європі набирають популярності фірми-посередники, які спеціалізуються на пошуку та експортуванню (привезенню) талановитих людей на замовлення гігантів галузі інформатики.

Проте, наскільки прогнози наших сусідів співпадають з подібними дослідженнями у найбільш розвинених країнах? Цікавим може видатися співставлення польських даних з подібними дослідженнями у Японії.

Рейтинг-прогноз галузей, у яких найбільше буде потрібно спеціалістів у Японії, станом на 2010 рік виглядатиме так:
якість життя та культура
медична та соціальна опіка
інформатика та телекомунікація
торгівля
нові технології у промисловості
охорона середовища
обслуговування фірм
освоєння океану
біотехнології
благоустрій міст
новітні енергозберігаючі технології
авіа- та космічне обладнання
житлове господарство
удосконалення людських ресурсів
процеси глобалізації

Для Європи часто взірцем у процесі планування розвитку ринку праці є США, тому варто придивитися до тамтешніх прогнозів розвитку ринку праці. Таким прогнозуванням займається Бюро статистики праці США. Найновіший прогноз стосується 2014 року.

За прогнозами Бюро статистики праці США, до 2014 року американський ринок праці налічуватиме 165 мільйонів робочих місць, а це означає 19-мільйонний прирост робочих місць. Найбільший прирост робочих місць передбачається серед професій, пов'язаних з наданням послуг. Так, на працівників служби охорони здоров'я, а також фахівців технічних професій припадає близько 1,8 млн. нових робочих місць. Кількість робочих місць для працівників освіти, навчання та бібліотекарства зросте на 1,7 мільйонів. Двадцять найбільш потрібних професій головним чином пов'язані з охороною здоров'я та інформатикою (домашня опіка за хворими, аналітик комп'ютерних даних, аналітик мережі). Прогнози передбачають, що великий попит на такі професії приведе до зростання потреби на медичні послуги, а також - на усі комп'ютерні послуги. Найбільше робочих місць - понад 700 тисяч - з'явиться для працівників роздрібної торгівлі та медсестер. Очікується, що, практично, кожна категорія, пов'язана з наукою та навчанням, генеруватиме динамічні та добре оплачувані професії.

Відтак, до професій, кількість працівників яких у США зростатиме, належать:
домашня опіка за хворими
аналітик комп'ютерних систем та баз даних
медична допомога
лікарська допомога
інженер комп'ютерного програмування
терапевтична допомога
стоматологічна гігієна
стоматологічна медицина
допомога по дому та "персональна" допомога

Натомість, спад робочих місць прогнозується у таких професійних групах:
працівники сільського господарства та фермерства
біржові маклери
кравці
адміністративні службовці
працівники пошти
оператори комп'ютерів
секретарі

Аналізуючи дослідження різних країн, - як близьких сусідів, так і найрозвинутіші суспільства, - Польське бюро статистики провело детальний аналіз розвитку різних галузей та визначило ті, які розвиватимуться найбільш динамічно.

До найпопулярніших галузей, згідно із прогнозом на 2010 рік, увійшли:
Інформатика, Інтернет та комп'ютерні технології
Біотехнологія та її застосування
Охорона середовища
Експлуатація моря та морського дна
Сучасні фінансові операції, електронний банкінг, електронна торгівля
Охорона здоров'я, профілактика, домашня опіка за пристарілими
Інформація, поп-культура, розваги

Важливо також згадати і про інші сфери, які також активно розвиватимуться: це - пошук альтернативних джерел енергії та логістика.

До вищезгаданого переліку не увійшли такі важливі ділянки економіки як будівництво, промисловість та комунікації. Це, звісно, не означає, що відпаде потреба у спеціалістах цих галузей, проте проблема полягає у тому, що разом з розвитком автоматизації та комп'ютеризації виробничих процесів, потреба у людині, як безпосередньому фізичному виконавцеві, з кожним роком зменшуватиметься.

Така тенденція на сьогодні може видаватися малоймовірною в українських реаліях. Не надто переймаються нею і у Польщі, проте в Америці чи Японії такий розвиток подій вважається найбільш імовірним.

Не зважаючи на те, що на сьогодні Україна не стоїть на порозі такого економічного розвитку, щоб з легкістю відкидати людський чинник у промисловості, брати до уваги можливість такого розвитку подій все-таки варто. І можливість змін - досить недалеке майбутнє. Звісно, важко уявити собі, щоб у машинобудуванні, сільському господарстві, легкій промисловості чи будівництві людей повністю замінили роботи чи комп'ютери, проте роль людини у цих процесах концептуально зміниться.
Інформатика, телекомунікації, Інтернет, комп'ютерні технології

Новою галуззю, яка перевернула світ, став Інтернет. У кінці дев'яностих років минулого століття він поглинув понад 1,2 мільйони працівників, що становило 1 відсоток від усіх працюючих у США. У Євросоюзі в інформаційному секторі наприкінці дев'яностих працювало понад 4 мільйони людей. Передбачається, що в Японії в 2010 році в галузі інформатики працюватиме 2,4 мільйони працівників.

Надзвичайно активно розвивається ринок інформатики також і в сусідній Польщі, і, хоча немає прогнозів, скільки працівників буде працевлаштовано до 2010 року, польські фахівці називають цей сектор найдинамічнішим у розвитку.

Професіями, які користуються найбільшою популярністю в інформатиці, є:
адміністратор комп'ютерних систем
спеціаліст комп'ютерних мереж
програміст
комп'ютерний дизайнер
аналітик системи
радник комп'ютерних систем.

Потреба у спеціалістах цих галузей викликає нові процеси і явища, які з'являються в інформатиці, телефонії, Інтернеті та комп'ютерних технологіях. Сюди належать:
інформатизація виробничих процесів та послуг
комп'ютеризація публічних послуг
комп'ютеризація домашніх господарств
розвиток мобільного зв'язку.
Біотехнології

Наступною галуззю, з якою експерти пов'язують розвиток ринку праці, є біотехнології.

Саме вони дають шанс на покращення якості життя мільйонів людей у світі. Йдеться, наприклад, про клонування життєво необхідних органів, таких як нирка чи печінка, які на сьогодні намагаються замінити штучними та не до кінця зручними імплантатами.

Те, що біотехнології - це галузь, яка розвивається надзвичайно динамічно, свідчить не тільки зайнятість понад 150 тисяч людей у цій сфері у цілому світі, але й різнорідність новоутворених професій.

Так, щораз популярнішими стають професії:
біотехнолог
генетичний біоінженер
інженер біопроцесів
біоінженер клітини та тканини

У сфері біотехнологій також прогнозують популярність професій:
біотехнолог ліпідів
біотехнолог білка
біотехнолог фармацевтики

І це ще не все. Хоча на сьогодні і триває дискусія з приводу етичності клонування, і чимало урядів різних країн намагаються заборонити його у більшому чи меншому масштабі, щораз частіше йдеться також про таку професію, як спеціаліст з клонування.

Беручи до уваги, що ця сфера зовсім нова та дуже дорога і вимагає особливого устаткування та умов, а також надзвичайно кваліфікованих спеціалістів з високим рівнем знань, така перспектива видається для України досить віддаленою. Проте це не означає цілком, що не варто до неї готуватися. Нинішнім випускникам, обираючи професію, варто зважити, що у 2012 році шанси на розвиток біотехнологій в Україні значно зростуть, а, відтак, - з'явиться і потреба у кваліфікованих працівниках цієї галузі.
Охорона середовища

Люди тільки нещодавно почали зважати на те, якою мірою їхня нерозважливість стосовно природних ресурсів порушила глобальну екосистему Землі. У бажанні протистояти цьому, науковці почали гарячково шукати методи зберегти те, що ще залишилося, а в подальшій перспективі - відбудувати те, що було зруйновано під час панування "економіки руйнування".

Завдяки цьому з'явилися не тільки нові професії, але також нові сфери діяльності, пов'язані з охороною навколишнього середовища. До останніх належать, зокрема, виробництво обладнання та матеріалів, які слугуватимуть охороні навколишнього середовища, а також протидіятимуть подальшій його деградації. Не менш популярними будуть освіта, просвітницька робота, інформування та міжнародна співпраця в сфері охорони навколишнього середовища.

З часом формуються також цілком нові, зовсім незнані чи мало популярні до цього професії:
інспектор з охорони середовища
охоронець навколишнього середовища
спеціаліст з екологічного навчання
експерт з питань охорони навколишнього середовища
екологічний радник
інженер навколишнього середовища
оператор навколишнього середовища
архітектор навколишнього середовища
опікун дерев.

Хоча деякі з цих професій і звучать сьогодні досить дивно, проте вже незабаром вони будуть доповнювати такі, вже існуючі і дуже популярні в розвинених країнах професії, як технік охорони середовища, інженер середовища чи вантажник засмічення. У останньому випадку йдеться про працівника утилізаційних підприємств, а не про "людину з лопатою".

Новою професією, без сумніву, є і аналітик стану навколишнього середовища. У США, Японії чи країнах старої Європи ця професія стала популярною ще багато років тому. Важко переоцінити важливість та потрібність професіоналів у цій сфері. В Україні така професія тільки зароджується.
Експлуатація моря та морського дна

У безпосередньому контакті з охороною навколишнього середовища знаходиться експлуатація морського дна, як природного джерела різноманітних родовищ корисних копалин, яких незабаром забракне у надрах Землі. Вже сьогодні з морського дна видобувають нафту та газ. Чимало народів на усій земній кулі живуть з того, що продукують море та океан (риба, морські ссавці, ракоподібні тощо).

Під час рекультивації (наскільки вона можлива) речовин на поверхні і під поверхнею землі, щораз частіше згадуються додаткові ресурси, які приховує під собою морське дно.

Проте експлуатація морського дна вимагає багатьох років досліджень та відповідної підготовки. Завдяки Чорному морю, Україна також має добрі перспективи розвитку цієї спеціальності. Проте для того, аби активно почати використовувати потенціал, який ми маємо, потрібно опрацювати методики одержання інформації не тільки про потенційні джерела ресурсів, але освоїти також і нові технології. Тому активне зростання потреби у спеціалістах морського дна не варто очікувати вже найближчим часом, хоча й на далеку перспективу відкладати ці тенденції також не варто. Чимало країн, таких, як Японія, роблять чи не основні ставки на дослідження морського дна. Зрештою, це відбивається і у кадрових прогнозах Японії вже на найближчий час.

У 2010 році Японія матиме потребу в 800 тисячах працівників, безпосередньо зайнятих у сфері експлуатації морського дна. А вже сьогодні поза Японією видобувається нафта у Північному морі, Каспійському морі та у Перській затоці.

За освоєнням морського дна тягнеться цілий ланцюг додаткових цікавих професій. У майбутньому необхідним буде цілий промисловий комплекс, який вироблятиме спеціальне обладнання. Без сумніву, це буде нове, наразі ще складне для опису обладнання - зокрема, новий вид підводного транспорту і, хто знає, можливо, навіть підводні робітничі міста, які нагадуватимуть фантазії Жюль Верна у 19 столітті, які за кілька десятиліть можуть стати необхідністю і буденністю.

А вже незабаром у світі очікується зростання попиту на спеціалістів професії "технолог морських ресурсів". Без сумніву, виникнуть нові напрямки медицини, пов'язані з довготривалим активним перебуванням персоналу в екстремальних для людського організму умовах (високий тиск, брак природного освітлення, необхідність дихання при допомозі повітряного балону тощо).
Сучасні фінансові операції, електронний банкінг, електронна торгівля

Прямуючи далі перспективними галузями, зустрічаємося з сучасними фінансовими операціями.

Протягом трьох років розвитку електроніки та інформатики ця галузь еволюціонує в кілька разів. Електронний банкінг нині в Україні рідкість, якою користуються радше студенти, чи молоді люди, які прагнуть нових технологій. Лише поодинокі банки надають такі послуги, і, передовсім, через брак спеціалістів, які б справно впроваджували в життя ці технології. Проте у Польщі тільки в одному банку налічується понад мільйон користувачів цієї сучасної системи управління грошима.

У Польщі електронний банкінг є звичною справою для усіх, хто щодня користується Інтернетом. Щораз більше поляків вдається саме до такого методу оплати рахунків. Без сумніву, така тенденція сусідів вказує і на розвиток нових фінансових систем і в Україні. А оскільки зростатиме кількість людей, які користуються цими послугами і не лише в Польщі, а й в Україні, необхідними будуть і працівники, які б обслуговували цю галузь банківського сектору: спеціалісти з обслуговування, фахівці з розбудови дистриб'юторської мережі.

Це - приклад переліку професій, які набуватимуть популярності:
працівник центру інтерактивного обслуговування клієнтів у торгівлі
працівник центру електронного обслуговування клієнтів
працівник центру централізованих розрахункових систем
працівник обслуговування інтегрованих фінансових продуктів
працівник обслуговування електронних каналів просування фінансових послуг
працівник охорони електронних каналів дистрибуції фінансових продуктів (антихакер)
спеціаліст телебанкінгу
банківський радник органів регіонального самоврядування
спеціаліст з оцінки нерухомості
спеціаліст з оцінки реальної вартості іпотеки та оцінки ризику діяльності фірм
спеціаліст з оцінки клієнтів у торгівлі.

У Німеччині в цій галузі розрізняється додатково ще декілька найперспективніших напрямків:
економічний аналітик
інвестиційний радник
управлінець фінансами
радник при утворенні нової фірми
страховий маклер
спеціаліст з on-line торгівлі.
Охорона здоров'я

Наступна сфера, де, безперечно, виникатимуть нові професії, а також набиратимуть щораз більшої популярності старі, - це медицина. У світі простежується ріст зацікавлення до так званої домашньої служби опіки над літніми людьми та хворими. Ця тенденція активно розвивається у заможних країнах, де процес старіння суспільства набирає тривожного розмаху. З іншого боку, чимало старих, часто самотніх людей не хочуть перебувати у товаристві подібних до себе хворих, роздратованих людей. А часто вони настільки заможні, що можуть собі дозволити приватну лікарську опіку. Так, у 2005 році в США таких опікунів було 1,8 тисяч.

Ще одна чимала група - це працівники соціальної допомоги, а також особистої допомоги та допомоги по дому.

У Німеччині серед найпопулярніших професій на наступне десятиліття прогнозуються:
алерголог
домашній лікар
спеціаліст практичного оздоровлення
спеціаліст з управління лікарнею
медичний технік
фізіотерапевт
психотерапевт
радіолог.

Протягом оcтаннього десятиліття особливою популярністю у всьому світі користуються різноманітні фітнес-зали, салони краси, спортзали та інше. Далеко не у всіх цих закладах працюють люди з відповідною кваліфікацією. Можливо, це не надто великий ринок праці, проте спеціалісти з прогнозування не оминають цієї ділянки своєю увагою. Разом зі зростанням економічного добробуту в Україні зростатиме і потреба у спеціалістах такого виду діяльності.
Інформація, поп-культура, розважальна сфера

Сьомою сферою, яка, на думку аналітиків, особливо активно розвиватиметься, є сфера інформування, поп-культури та розваг. Це пов'язано з потребою зайняти щораз більше вільного часу. Йдеться не лише про вихідні, але й вільний після роботи час.

Чимало людей, і не тільки в Україні, не знають, куди подітися у вільний час, як провести його якісно. Чимало молодих людей тікає у Інтернет, інші хочуть більш активного проведення часу, обираючи фізичні форми відпочинку, третім вистачає переключання каналів телебачення. Є також і ті, що більшість вільного часу проводять у супермаркетах, навіть тоді, коли самі нічого не купують.

Все те, про що йшлося вище, то - цінна інформація для тих, хто хоче спеціалізуватися на відпочинку і полює на вільний час цих мільйонів людей. Для визначення їхніх потреб діють різного роду інституції з опитування думок та аналітичні центри.

У сфері освоєння вільного часу з'являються цікаві явища:
інтерактивне навчання в Інтернеті
нові покоління систем телебачення
нові технології естрадних виступів
відпочинкові парки та центри.

Слідом за цими тенденціями йідуть, відповідно, і професії:
менеджер мультимедійних програм
видавець фільмів та відео
спеціаліст з архівування електронних документів
інформаційний брокер
спеціаліст з мережевого маркетингу
менеджер мережі
спеціаліст з культури
менеджер мультикультурності
спеціаліст з суспільного маркетингу
аніматор у розважальних парках.

Підсумовуючи тенденції розвитку професійної різнобарвності, варто наголосити на щораз більшій спеціалізації. Переглядаючи цей перелік, стає очевидним активне звуження профільності спеціалістів, на яких зростатиме попит. Без сумніву, знижуватиметься попит на фізичну робочу силу та збільшуватиметься потреба працівників в інтелектуальній сфері та сфері послуг.


Ірина Кириченко

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад