Як використовувати в бізнесі методи хакерів
Вам потрібна злагоджена команда? Галина Сартан розповідає, як влаштовані групи хакерів, в чому складність потрапити в них, яким повинен бути лідер хакерів і як групи спілкуються між собою. Застосовуйте це у своєму бізнесі.
Віртуальне командоутворення - беремо досвід профі в інтернет-просторі
Є суттєва різниця між командоутворенням віртуальним і невіртуальним. В існуючій літературі цей досвід не відображений і всі рекомендації з побудови віртуальних команд практично нічим не відрізняються від загальноприйнятих рекомендацій командоутворення. Де брати досвід командоутворення у віртуальному просторі? У першу чергу там, де цей досвід вже присутній. У цій статті ділимося корисними знаннями з досвіду роботи з віртуальними командами хакерів. Виявляється, хакер - це не обов'язково інтелектуал-одинак, який розкриває сайти державних і комерційних структур.
Хакер - людина, яка захоплюється дослідженням подробиць (деталей) програмованих систем, вивченням питання підвищення їх можливостей, на противагу більшості користувачів, які віддають перевагу обмежуватися вивченням необхідного мінімуму. RFC 1983 підсилює це визначення таким чином: «Людина, яка насолоджується доскональним розумінням внутрішніх дій систем, комп'ютерів і комп'ютерних мереж зокрема».
Хакери часто працюють організованими командами і мають багатий досвід створення та управління колективними розробками. Багато чого з досвід хакерських команд ми можемо перенести в бізнес.
Почнемо зі структури хакерської групи
Вона чітко розподіляється по ролях. У кожній хакерської групі є лідер, тобто найголовніший. В одних командах в його обов'язки входить організовувати, координувати, підбирати мети. В інших - він відрізняється від рядових членів тільки тим, що багато спілкується в мережі. Лідер хакерів - це шанована більшістю групи людина, яка може впливати на рішення і допомагати у вирішенні внутрікомандних питань. Зазвичай, це найдосвідченіша за знаннями і за часом перебування в групі особа.
Наступний за значимістю учасник групи - це веб-майстер. Він займається сайтом хакерської команди. Всі інші - просто члени групи, якщо це невелика група в п'ять-шість осіб. Якщо це велика група, то ролей буває і більше. У великих групах є навіть свої так звані прес-секретарі, які відстоюють «честь групи» і спростовують багато чуток, які надруковані про них у ЗМІ.
Є дуже важлива роль, яка повинна бути у віртуальній команді обов'язково. Це так звані «збирачі досвіду». Команда вже щось зробила успішно в інтернеті. Ці люди узагальнюють досвід, описують, передають іншим, щоб члени інших команд теж дізналися, як і що робити потрібно.
У хакерських командах також існує поняття «новачків» і «досвідчених членів». Статус у них різний, можливо, і права теж різні, але це опис в інтернеті ми не знайшли.
Як увійти у вже існуючу віртуальну команду?
У хакерів це робиться за рекомендацією, тобто спочатку потрібно когось знайти, щоб порекомендував. Схоже на закриті клуби - там теж за рекомендаціями. Якщо це перенести в бізнес, то ми б порекомендували в віртуальні команди ні в якому разі не вводити учасників «зверху», наказним рішенням. З членами віртуальної команди потрібно обов'язково поспілкуватися на предмет прийняття нового учасника. Його повинні представити, а також пояснити, навіщо він потрібен команді, що корисного він може привнести. З боку команди повинно бути теж представлення всіх її членів. Але, що найважливіше, озвучування правил, традицій, які є в команді. Періодичне озвучування прийнятих норм і правил добре і для самих членів команди - промовляючи, вони зіставляють ще раз, що у них є, а що вже віджило або що вже з'явилося, але ще не проговорювалося. Члени віртуальної команди узгоджують ще раз з усіма, і в тому числі і з новачком, які принципи в команді є непорушними, а що в команді можна змінювати, привносити. Це може робити і керівник команди, якщо команда тільки нещодавно організована. Якщо команда працює вже тривалий час, то транслювання традицій, правил, принципів віртуальної команди повинні передавати її члени. Вони самі можуть вирішити, хто і в якому вигляді це може зробити. Можливо, члени команди розроблять презентацію, в якій будуть відображені всі ці моменти.
Ми не рекомендуємо робити нового учасника повноправним членом команди відразу - він повинен це заслужити. У віртуальній команді необхідний так званий випробувальний термін для новеньких. Новий співробітник повинен розуміти, що членство в цій команді потрібно заслужити працею і професіоналізмом. Він повинен заздалегідь знати, що неактивних і малорезультативних членів команда відсіває. Наведу приклад подібної заяви, яку ми знайшли в хакерських правилах: «Якщо ти в команді, то повинен гарувати також, як і все тільки в команді. Індивідуалізм не вітається, команда повинна знати про те, що робиш, коли і як. Спілкуватися у віртуальному середовищі потрібно обов'язково! І відповідати рівню команди теж. Якщо він у тебе ще низький, підтягуйся. Якщо відповідний - виправдовуй. Якщо вище - підтягуй інших!» Ці правила на всі 100% підійдуть до віртуальної бізнес-команді.
Тепер трохи про керівника віртуальної команди
У хакерів вважається, що керівник повинен спочатку досягти хоч якихось значущих результатів і тільки після цього створювати свою команду. Це важливо і в бізнесі - керівник повинен мати досвід у тій справі, заради якої він створює віртуальну команду. У віртуальному режимі роботи все більш опукло - всі знання і навички виявляються швидше і яскравіше. Досвід керівника відразу розпізнається. Тому не ставте керувати віртуальними командами новачків або людей, які не мають досвіду в тій сфері, в якій належить працювати команді. Ця людина повинна мати досвід керівника, інакше вся робота віртуальної групи зведеться до словесних суперечок і з'ясування стосунків.
Тепер рекомендація керівнику віртуальної команди - не беріть кого завгодно, інакше ваша група перетвориться не в команду, а в «компашку». Якщо вам дали співробітника, який не потрібен, на якого доводиться витрачати більше часу, ніж потрібно, а звільнити не можна, то і використовуйте досвід хакерів. Вони не кажуть: «Ти нам не потрібний!». Вони просто перестають тримати в курсі справ цю людину. У віртуальному світі це простіше, ніж в офісі.
Відносини з іншими віртуальними командами. Не витрачайте час на комунікації, які закінчуються словесними суперечками. Якщо хтось наїжджає, то просто краще працюйте, ніж вони. Це буде ваша відповідь тим, кого ви вважаєте своїми конкурентами. Хакери вважають, що їхні команди створюються не для конкуренції, а для реальної роботи. Це варто перейняти!
І, нарешті, про досягнення успіху в роботі віртуальної команди. На початку роботи віртуальна команда повинна повірити в свій успіх. Тому не починайте зі складних завдань, в яких члени команди можуть відчути себе неуспішними. Якщо це відбудеться, командний дух «обламається». Хакери пропонують починати з нескладних завдань, щоб знайти упевненість в силах і отримати декілька командних успішних перемог. Після цього виникне віра в силу команди і в керівника. Більш складні завдання можна давати команді, яка вже повірила в свої сили і в свого керівника.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18665
12133
653
161
705
220
274
34
269
20
239
12
223
10
255
25
330
128
255
61
329
62
250
19
220
11
206
6
279
54
248
28
228
19
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Івано-Франківську складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 33143 грн.
Hitjob.if.ua
- 9033 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...