Як заробляють фрілансери
За неофіційними даними Україна посідає четверте місце в Європі за рівнем популярності віддаленої роботи, так званого фрілансу. Такий вид праці має як свої переваги, так і недоліки. І перш, ніж прийняти остаточне рішення стати «вільним художником», потрібно зважити всі «за» та«проти».
Саме поняття «фріланс» несе в собі опис заняття. Фрілансер - це вільний співробітник, який працює поза штатом. Тобто така людина не прив'язана до конкретної організації, її запрошують для виконання разових замовлень. Але бувають випадки, коли фрілансера офіційно оформляють на фірмі (наприклад, якщо компанія регулярно доручає такому працівнику виконання своїх замовлень, але не потребує того, щоб людина сиділа в офісі).
Хто затребуваний?
Фріланс популярний в тих професіях, виконання яких не пов'язує людину з певним місцем. Наприклад, касир банку не зможе працювати віддалено, сидячи у себе вдома. А ось перекладач технічних текстів - запросто. Є й такі професії, в яких безглуздо змушувати людину сидіти в офісі (рерайтер, копірайтер тощо).
За даними багатьох досліджень, які викладено в мережі Інтернет, найбільш затребуваною для фрілансу є IT-сфера. Зокрема, це: програмісти, веб-дизайнери, технічні письменники. Далі йде робота, пов'язана з творчістю: журналістика, ілюстрування, малюнок, дизайн.
Варто зазначити, що фріланс поступово «приживається» і в інших сферах. «Надомні» бухгалтера, юристи, менеджери, тур-агенти - вже не рідкість. Ця тенденція йде від того, що такі наймані працівники вигідніші для компанії, адже для них не потрібно орендувати приміщення, створювати робочі місця, платити податки, соціальні допомоги. Звичайно, підприємство йде на певний ризик. Адже фрілансер може в останній момент «зарізати» замовлення і таким чином зірвати угоду. Проте... По-перше, фрілансери дорожать своїм ім'ям (у цій справі престиж відіграє важливу роль). А по-друге, завжди можна укласти договір, який зобов'яже віддаленого співробітника виконати свої обов'язки. Точно так само і фрілансер убезпечить себе від несумлінного роботодавця.
А ось для держави фрілансери не вигідні. Компанії, які наймають віддалених співробітників без договорів, не мають податкових зобов'язань. І залишається сподіватися на свідомість самих фрілансерів, що вони самостійно будуть платити податки на доходи. Але, як правило, зі збільшенням замовлень і зростанням затребуваності, віддалені працівники створюють СПД або навіть ПП. І тоді вже держава залишається не в образі.
Тонкощі «перекладу»
З боку може здатися, що фріланс - це справжній порятунок для тих, хто втомився від графіків, офісів з їх точним розпорядком дня. Багатьом може здатися, що всі віддалені працівники працюють мало, а заробляють багато та живуть у своє задоволення. Це правда лише частково. Не кожній людині вдається пристосуватися до такого способу роботи. У фрілансі досить багато нюансів.
Перш за все, людина повинна бути достатньо рішучою та цілеспрямованою, а так само вміти організовувати й планувати свій час правильно. В офісі у вас завжди є начальник, який дає вказівки, стежить за виконанням роботи та вимагає результатів. Удома ж ніхто нічого не вимагає, ні перед ким не потрібно звітувати й людина сама розподіляє свої обов'язки. Відповідно, встановлює собі графік роботи - скільки часу витратити на той чи інший проект, о котрій встати, коли зробити вихідний тощо. Без належної дисципліни працівник ризикує абсолютно розслабитися та до певного терміну не виконати замовлення. Чим не тільки позбавляє себе прибутку, але ще й створює репутацію ненадійного фрілансера. В результаті чого ризикує зовсім втратити клієнта.
Крім того, фрілансер поєднує в собі відразу декілька професій. Це і директор, і менеджер, і піарник, і виконавець в одній особі. Він сам шукає клієнтів, сам обговорює умови угоди, вартість послуг, відповідно, особисто відповідає перед замовником. В офісі ці обов'язки розподілені між відділами, різними посередниками.
Разом в тим, фріланс не стабільний. Можна заробити середню місячну зарплату за п'ять днів, а можна й декілька тижнів просидіти без роботи. Хоча, як правило, це проблема початківців. У фрілансерів зі стажем вже є свої бази клієнтів, з якими вони працюють постійно. Заробіток залежить цілком від активності працівника та його професіоналізму: скільки замовлень фрілансер виконав - стільки й заробив. Важливо також розуміти, що в разі непрацездатності лікарняні оплачувати вам ніхто не буде, оскільки фріланс не надає соціальних гарантій. Однак цю проблему можна частково вирішити придбанням страхування на випадок непрацездатності.
Нагадуємо, що фріланс спочатку не припускає офіційного оформлення, тому трудовий стаж при оформленні пенсії зарахований не буде. Проте якщо укладати договори підряду, то мінімальний стаж для пенсійного фонду таки набереться. Але тоді доведеться платити податки.
Переваги
Незважаючи на труднощі, прихильників фрілансу набагато більше, ніж його супротивників. Дистанційна робота має багато переваг. Перш за все - це свобода. Людина, що вибрала фріланс, стає повноправним господарем свого часу. Можна вибрати найбільш сприятливі години для роботи, виробити свій власний графік. Крім того, додатково економиться час на дорогу до роботи (у розпорядженні з'являються додаткові декілька годин, які ви можете використовувати на свій розсуд). Фрілансер вибирає роботу до душі та регулює її кількість. Хочеться заробити більше - він бере більше замовлень. Виникає бажання відпочити або кудись поїхати - години роботи урізаються. У фрілансі людина вільна робити все.
А ще віддалена робота дає можливість проявляти себе. Можна братися за різні проекти, виконувати різнопланові, цікаві завдання. Це не офісна праця, де людина в основному робить одну і ту саму роботу. Крім того, фрілансер позбавлений від прихильності до місця. Він взагалі може працювати і не в Україні. Або навпаки, сидячи, скажімо, в Одесі виконувати завдання для російських компаній або американських. «Фрілансити» можна де завгодно, був би Інтернет.
Невелике приємне доповнення до фрілансу - відсутність конфліктів з начальством і розбіжностей з колегами. Жодних суперечок, доган чи зауважень в процесі роботи. Ніхто не смикає через дрібниці, не відволікає. Людина може цілком зосередитися на своїй справі.
Якими б привабливими не видалися всі принади віддаленої роботи, перш, ніж приймати рішення про перехід на фріланс, варто гарненько подумати. Чи підходить саме вам такий стиль життя, чи достатньо сил і самоорганізації. Щоб згодом не вийшло, що ви обміняли «шило на мило».
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18665
12133
653
161
705
220
274
34
269
20
239
12
223
10
255
25
330
128
255
61
329
62
250
19
220
11
206
6
279
54
248
28
228
19
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Івано-Франківську складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 33143 грн.
Hitjob.if.ua
- 9033 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...