Як захистити себе від обману з боку роботодавця
Дурять на співбесіді не тільки шукачі, а й роботодавці.
Кілька показників того, що вам варто бути насторожі і зайвий раз перевірити ще раз і перестрахуватися:
· про компанію немає жодних даних в Мережі, в тому числі в Єдиному державному реєстрі;
· компанія платить повністю "чорну" зарплату. Причому навіть не намагається запропонувати якісь інші варіанти оформлення співробітництва;
· офіс компанії абсолютно непрезентабельний або його взагалі немає. Тут, звичайно, все залежить від сфери діяльності. Якщо це склад, то презентабельним він буде навряд чи. Але якщо компанії за родом діяльності належить мати пристойний офіс, він повинен бути;
· роботодавець уникає відповіді при питанні про офіційне оформлення та про зарплату;
· роботодавець наполягає на виконанні письмового тестового завдання. При цьому завдання вимагає великого обсягу роботи і глибокого занурення в специфіку компанії;
· роботодавець вимагає в якості тесту практичних дій, наприклад, розробки логотипу для компанії;
· компанія-роботодавець не зареєстрована на найбільших сайтах пошуку роботи.
Описані вище "ознаки ненадійності" зажадають від вас підвищеної уважності й обачності. Але є й ознаки відвертого шахрайства. Давайте згадаємо їх тут про всяк випадок:
прохання передзвонити роботодавцю для призначення співбесіди за платним номером або з переадресацією на такий;
· прохання вислати копії документів, гроші;
· вимога заплатити за навчання перед прийняттям на роботу;
· оплата будь-яких матеріалів, обладнання тощо, нібито необхідних вам для роботи;
· обіцянка золотих гір при мінімальних вимогах або зусиллях з вашого боку;
· пропозиція заплатити за список компаній-роботодавців, які в вас потребують.
Якщо ви зустрілися з одним з перерахованих вище пунктів, не сподівайтеся на всіма улюблену "халяву". Не хочете бути жорстко обдуреними - будьте розсудливими.
Обман щодо зарплати
Згідно з нещодавнім опитуванням порталу rabota.ua, 48% претендентів отримують зарплату менше, ніж обумовлювалося на співбесіді.
Щоб звести до мінімуму можливість помилитись в своїх зарплатних очікуваннях, бажано:
· Укладати трудовий договір. Його підписуєте і ви, і роботодавець. Там докладно прописані всі пункти щодо винагороди.
· Якщо трудовий договір не укладається, відповідальний роботодавець запропонує інші прийнятні варіанти. Наприклад, вам можуть запропонувати оформити СПД.
· На фінальній співбесіді максимально детально обумовлювати розмір ставки, бонусу, відсотків тощо. Запишіть всі озвучені цифри у окремий лист до роботодавця. Попросіть його відповісти (письмово), чи правильно ви почули та зрозуміли всі домовленості. У вас хоча б буде письмове підтвердження , з яким легше захистити себе у випадку обману.
"Нетестове" тестове завдання
Бажано обережно ставитися до письмових кейсів. Іноді компанія безкоштовно вирішує свої проблеми, давши один і той самий кейс декільком кандидатам і отримавши результати. Коли задача вирішена, кандидатам відмовляють під різними приводами. Задумайтеся, якщо тестове завдання вимагає глибокого занурення в роботу компанії.
Якщо вирішите ризикнути, пишіть "великими мазками". Зробіть так, щоб було видно, що ви розбираєтеся в темі. Надайте намітки, які продемонструють ваш досвід і професіоналізм. Висловіть готовність після прийому на роботу описати нюанси і подробиці і втілити в життя.
Запропонуйте потенційному роботодавцеві укласти з вами договір ЦПХ (цивільно-правового характеру). Це договір на надання конкретних послуг за певний період часу з відповідною оплатою. Таким чином ви уникнете ризиків обману та переконайтеся в сумлінності роботодавця. Але будьте готові до раптового зникнення роботодавця після такої пропозиції.
Можна запропонувати роботодавцеві підписати з вами договір у сфері інтелектуальної власності. Тоді роботодавець або повинен буде оплатити вашу роботу, або не використовувати її.
Кухар, конюх і тесля ...
Трапляється, що наймають вас на одну посаду, а працюєте ви за трьох. І швець, і жнець, і на дуді грець. Буває, що компенсація цьому відповідає. Буває, що і вас влаштовує можливість набратися досвіду відразу в двох-трьох напрямках. Але що, якщо досвід не потрібен і зарплата не влаштовує? Доведеться знову обговорювати обсяг обов'язків і відповідність компенсації з роботодавцем. І треба бути готовим змінити роботу, якщо консенсус не буде досягнутий.
Як підстрахуватися від цього ще на співбесіді?
· Викладіть своє розуміння функціоналу даної посади та вислухайте думку роботодавця. Іноді уявлення про функціональні обов'язки разюче відрізняються.
· Дізнайтеся про склад відділу, в якому вам належить працювати, оцініть розмір компанії та чисельність співробітників. Недокомплект персоналу, пов'язаний з "декретом", "пошуком гідних кандидатів" тощо, повинен вас насторожити. Ймовірно, що роботу відсутніх будете виконувати саме ви.
· Поговоріть з колишніми та справжніми співробітниками компанії.
Безкоштовна випробувальна праця
Часто недобросовісні роботодавці користуються старанною працею людини на випробувальному терміні. Потім, причепившись до якоїсь дрібниці або пункту трудового договору, працівника звільняють. Часом навіть не виплачують жодної компенсації.
· Читайте уважно трудовий договір. Навіть якщо вас беруть на випробувальний термін, трудовий договір зобов'язані оформити з першого дня.
· Вивчіть умови випробувального терміну та детально обговоріть на співбесіді всі деталі майбутньої роботи.
· Перевіряйте інформацію, говорите з працюючими та колишніми співробітниками компанії.
· Читайте відгуки про роботодавця на спеціальних сайтах і форумах.
Нестерпні умови
Буває, що м'яко стелять, та жорстко спати. І корпоративна культура компанії вимагає від вас того, що вам не прийнятно. Дуже суворий графік. Штрафи за найменші порушення. У туалет - строєм і за розкладом. А кімнату з чайником закривають на ключ і відкривають на 15 хвилин під час обідньої перерви.
Для деяких такі умови є цілком зручними. Проте додому - в 17:00, і ні секундою пізніше. Але щоб бути готовим до особливостей корпоративної культури, треба про неї дізнатися. Дізнавайтеся заздалегідь, в подробицях і бажано знову-таки з різних джерел.
Підводячи підсумки
Отже, в цілому ваші дії з самозахисту від нечесних роботодавців зводяться до п'яти основних пунктів:
Звертайте увагу на "тривожні ознаки" з боку роботодавця (список ознак дивіться на початку статті).
Вимагайте письмове документальне підтвердження домовленостей з роботодавцем. Будь то трудовий договір, договір підряду або інші документи. Читайте остаточний варіант договору уважно та прискіпливо. Підписуйте, тільки якщо з усім згодні.
Задавайте правильні запитання на співбесіді. За всіма хвилюючим вас моментами. Приходьте на інтерв'ю з готовим, продуманим списком запитань, щоб нічого не упустити. Уточнюйте, перепитуйте та записуйте важливі моменти.
Письмово погоджуйте з роботодавцем всі важливі домовленості, особливо коли немає трудового договору.
Перевіряйте інформацію, отриману на співбесіді, за іншими джерелами: через Інтернет, у спілкуванні з колишніми та нинішніми співробітниками, в Єдиному державному реєстрі. Інформацію про будь-яку компанію можна запросити і в будь-якій районній держадміністрації. Вам зобов'язані видати розгорнуту цитату з державного реєстру. Там ви знайдете інформацію про директора компанії, про її основну сферу діяльності тощо Перевіряйте інформацію. Порівнюйте. Звертайте увагу на деталі.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18665
12133
653
161
705
220
274
34
269
20
239
12
223
10
255
25
330
128
255
61
329
62
250
19
220
11
206
6
279
54
248
28
228
19
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Івано-Франківську складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 33143 грн.
Hitjob.if.ua
- 9033 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...