Куди вигідно вкласти гроші в 2013-му році
У цілому 2012 фінансовий рік виявився вдалим для звичайних українців. Окрім іншого, на руку нам була нульова інфляція – рекордно низька за останні 10 років. Завдяки цьому євро, золото і вклади принесли дохід.
Американець. Здивував тільки «зелений». Поки усі, затамувавши подих, чекали різкого стрибка його курсу, він «потупцяв» на місці, потім пустився в осіннє «плавання» до горизонту 8,30 грн./$, а у кінці року несподівано «приземлився» на ту ж відмітку, з якою стартував у січні, – 8,09 грн./$. Через це на «баксі» ми зазнали збитків. Адже на початку року ми брали його за відносно високою ціною продажу (8,09 грн./$), а у кінці були вимушені здати за низьким курсом покупки (8,01 грн./$).
Спекулянти. Євро, на відміну від свого американського «колеги», пережив неспокійний рік. На руки його продавали по 9,88-10,82 грн./євро. Незважаючи на коливання курсу, за результатами року євровалюта змогла подорожчати і принести нам «навар». А в «прольоті» опинилися ті, хто намагався грати на ціні, час від часу купуючи і продаючи валюту. Річ у тому, що вгадати маршрут переміщення курсу євро не брався ніхто. Доходило до того, що деякі люди в паніці купували валюту ЄС по 10,82 грн./євро (29.02), а потім розчаровано продавали по 9,72 грн./євро (23.07). Через таку несистемність вони на кожних 1 тис. євро втратили 1100 грн.
Рантьє. Але найбільше пощастило тим, хто не став морочити собі голову з купівлею-продажем готівкової валюти, а відразу відніс свої заощадження до банку. Річ у тому, що депозитні ставки цього року просто зашкалювали. Судіть самі: поклавши гривневу заначку на рік під 18%, можна було заробити 180 грн. на кожній тисячі. А ті, хто клали свої кровні на короткий термін (1-3 міс.), навіть обираючи банки з середніми ставками на ринку, отримували цілих 25% річних, тобто 250 грн. за 12 міс. на кожну вкладену тисячу.
Провал. Не пощастило тільки тим, хто захотів ризикнути і у разі успіху зірвати великий куш. Такі сміливці вклали заощадження в український ринок цінних паперів: сертифікати інвестфондів або акції підприємств. І не лише не заробили, але навіть втратили майже половину вкладених грошей. Річ у тому, що в очікуванні падіння курсу гривні власники цінних паперів увесь рік розпродавали їх, щоб на виручені гроші купити валюту. Тому вартість як акцій, так і інвестсертифікатів обвалилася за рік майже удвічі.
Долар
Цього року «баксу», на думку експертів, обвал курсу точно не загрожує. Він тільки дорожчатиме. За перші пару місяців року, за прогнозами експертів, «зелений» не підніметься вище 8,40 грн./$. Але до кінця року гривня може просісти більше.
Євро
Вартість євровалюти в 2013-му теж потягнеться вгору. А вже ближче до кінця 2013 року експерти чекають відчутніше зростання курсу євро на світовому ринку завдяки частковому вирішенню проблем Єврозони і сповзання ціни гривні щодо долара. У результаті усього цього фахівці прогнозують, що максимальна межа курсу валюти Європейського Союзу в Україні досягне відмітки 11,94 грн./євро.
Депозити
Увесь минулий рік банкіри змагалися між собою в тому, хто виставить більш високу ставку за вкладами для фізичних осіб. У результаті навіть середні ставки вражають. Через такі вигідні ставки люди майже увесь рік несли гроші до банків.
Цього року, за оцінками банкірів, ситуація зі ставками зміниться. Вони поступово знижуватимуться весь рік. А до кінця року, на думку експертів, ставки впадуть ще більше.
Золото: тільки вгору
Після не дуже успішного для золота 2012 року експерти чекають подорожчання цього дорогоцінного металу. Нагадаємо, що минулого року майже нічого не заробили на золоті – воно практично не подорожчало на світових ринках (хоча увесь рік його ціна сильно скакала). Прибуток вдалося отримати тільки за рахунок того, що жовтий метал розмістили на банківському депозиті, отримавши за ним відсотки. Але в 2013 році золото, як прогнозується, буде повільно, але упевнено дорожчати. Максимальне очікуване зростання – 35% річних.
Замість валюти. З початку 2013-го жовтий метал «провалився» в район $1640 за тройську унцію (31,1 г) на світовому ринку (455 грн./г в Україні). Втім, потім він почав «відростати» і досяг позначки вже 467 грн./г. У січні-лютому, за прогнозами експертів, він може подорожчати ще більше. Чи, як мінімум, залишитися на нинішньому рівні. «Ми допускаємо ціну на рівні $1675 за унцію на світовому ринку (470 грн./г – ціна продажу в Україні) за умови зростання вартості долара до рівня 8,2 грн./$», – каже керівник інформаційно-аналітичного центру «Forex Club» в Україні Микола Івченко.
Але є припущення сміливіші. «Золото може досягти світової ціни $1700-1720 (475-478 грн./г в Україні), – прогнозує аналітик інвестгрупи «АРТ Капітал» Станіслав Зеленецький. – Причиною може стати гранично м'яка монетарна політика центральних банків США і ЄС (збільшення кількості готівки в обігу, через що валюти знецінюються, а золото зростає в ціні».
А, на думку банкірів, в перші місяці 2013 року станеться поступове зростання ціни до рівня $1750 за унцію (491 грн./г в Україні). Золото буде надійною альтернативою нестабільним валютам і схильним до коливань акціям компаній.
Попит з Азії. Але до кінця року можливе ще стрімкіше зростання. На думку аналітиків, до кінця року золото може відновити максимум 2012-го ($1800 за унцію, або 488 грн./г). А за оцінками Миколи Івченка, світова ціна цього дорогоцінного металу може досягти навіть $1950 за унцію. «В Україні, за умови девальвації гривні до 8,5 грн./$, вартість грама жовтого металу складе 616 грн./г, – вважає пан Івченко. – Ще допоможе відновлення попиту на золото від світової промисловості (ювелірної, медичної, космічної) завдяки відродженню цих галузей у 2013 р.».
На думку банкірів, відновлення попиту в Китаї та Індії, на які припадає половина усіх світових потреб, можуть підштовхнути ціну аж до психологічної відмітки $2000 за унцію (620 грн./г в Україні). Окрім іншого, вартість золота підштовхне до зростання активна скупка цього металу світовими центробанками для поповнення запасів.
ПІФи: прогноз – 100%
Для пайових інвестиційних фондів (ПІФів) в 2012 р. найуспішнішим місяцем був грудень. Багато в чому це було пов'язано із загальним зростанням українського і зарубіжного ринків акцій. За грудень індекс «Української біржі», який показує вартість українських цінних паперів, зріс на 10%. Відповідно зросли і ПІФи. На жаль, погані результати окремих великих фондів зіпсували загальну статистику, але, за словами керівника активами КУА «Драгон Есет Менеджмент» Олексія Соболєва, середній фонд зріс на 3-9%.
Зліт. У 2013 році експерти чекають зростання українського ринку акцій і, відповідно, подорожчання сертифікатів ПІФів. «На січень-лютий 2013 ми чекаємо зростання ринку, – прогнозує керівник аналітичного відділу інвестгрупи «АРТ Капітал» Ігор Путилін. – А потім закладаємо такий сценарій: МВФ схвалить кредитування України в першому півріччі. Це буде важливим сигналом для західних інвесторів, що також приведе до зростання українських акцій. Наш прогноз на кінець 2013 р. по росту індексу «Української біржі» – 100% від рівнів закриття 2012 р. Але, окрім кредитів МВФ, необхідною умовою зростання буде прискорення темпів світової і української економік в другому півріччі». Зростання цін чекає і Олексій Соболєв. «Дно чергового витка кризи могло бути пройдене восени 2012 року, – каже він. – Хороша ознака цього – ціни на сталь, які вже з початку року зросли на 7%. Передача влади відбулася успішно як у США, так і в Китаї. Це дозволить політикам зайнятися заходами зі стимулювання економіки».
Що робити
Враховуючи песимістичний прогноз Кабміну про те, що інфляція в 2013 році буде 6% річних (а реалістичний – 4,8%), тримати гроші в гривні «під подушкою» не варто. Якщо ви накопичуєте в нацвалюті, краще за все відкрити в ній банківський депозит. Поки середні ставки тримаються на рівні 21% річних, тому на 1000 грн. до кінця року можна буде заробити 210 грн. Навіть якщо гривня знеціниться до 8,80 грн./$ (найпесимістичніший прогноз наших експертів), тобто на 9,5%, ви зможете непогано заробити: 11,5% або 115 грн. на 1 тис. грн. Але не забувайте дуже ретельно перевіряти надійність банку, якому збираєтеся довірити свої кровні. У 2013-му не виключені нові банкрутства. Також можна придбати долари або євро – в 2013 році вони точно не подешевшають. Наварити вдасться і на золоті, але в нього вкладати свої заощадження краще не на рік, а на 2-5 років. Інакше висока банківська маржа може з'їсти увесь прибуток. Хіба що збудуться найоптимістичніші прогнози, і золото подорожчає на 35% – тоді на ньому навіть за один рік можна буде добре «піднятися».
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18665
12133
653
161
705
220
274
34
269
20
239
12
223
10
255
25
330
128
255
61
329
62
250
19
220
11
206
6
279
54
248
28
228
19
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Івано-Франківську складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 33143 грн.
Hitjob.if.ua
- 9033 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...