Коледжі та ПТУ навчають професіям, що користуються попитом на ринку праці
Не побачивши своє прізвище в списку щасливчиків, зарахованих на бажаний факультет, багато абітурієнтів впадають у відчай. І даремно! У незаслужено забутих коледжах і ПТУ можна опанувати азами професії, а потім з легкістю вступити на другий, а то й третій курс вишу.
Уперше за довгий час минулого літа у профтехучилищах був справжній бум абітурієнтів. Кількість бажаючих вступити в ПТУ та коледжі в порівнянні з 2009 роком збільшилася більш ніж вдвічі! При цьому чверть бюджетних місць так і залишилися вакантними. Тоді як за безкоштовні місця у вишах війна йшла не на життя, а на смерть - конкурс досягав 15 осіб на місце.
Працівники профтехосвіти впевнені, що ПТУ, коледжі та технікуми багато українців необачно відносять до навчальних закладів «другого класу», де вчаться одні невдахи, двієчники та діти з неблагополучних родин. Але насправді виявляється, що це один з сучасних стереотипів. Деякі школярі йдуть у коледж не від поганого життя, а за знаннями та пропуском до вишу. З дипломом молодшого фахівця можна вступити відразу на другий, а то й на третій курс відповідного факультету.
ПТУ ТЕЖ ДАЄ ПЕРСПЕКТИВИ
У радянські часи в системі середньої освіти було два види навчальних закладів - ПТУ та технікуми. Зараз класифікація змінилася: і технікуми, і коледжі відносяться до I-II ступеня акредитації. Це значить, що після закінчення студенти одержують звання бакалавра або молодшого фахівця.
Умови прийому абітурієнтів приблизно однакові: після 9-го або 11-го класу претенденти здають іспити. Навчання після 9-го класу, як правило, безкоштовне. Абітурієнт, який закінчив 11 класів і не набрав потрібної кількості балів, може вступити на платне відділення.
Уважається, що коледж дає більш високий рівень освіти, оскільки там посилена фундаментальна та практична підготовка. До того ж у коледжі можна одержати ступінь бакалавра.
ПТУ зараз часто перейменовують у професійні ліцеї або ВПТУ - вищі професійно-технічні училища. Вони, як правило, випускають молодших фахівців і робітників 6-го розрядів.
БІЛЬШЕ ЗНАНЬ, МЕНШЕ АМБІЦІЙ
Крім безкоштовного навчання в середніх спеціальних навчальних закладах є ще одна вагома перевага: випускник ПТУ не тільки одержує атестат про середню освіту, але ще й професію, а іноді відразу декілька спеціальностей. За даними Міносвіти, 84 відсотки випускників ПТУ та коледжів працевлаштовуються.
- У найближчі роки одними з найбільш затребуваних на ринку праці будуть фахівці залізничного та транспортного будівництва, - вважає директор Промислово-економічного коледжу при НАУ Віктор Анненков. - Адже до Євро-2012 будують багато нових доріг, а вітчизняних професіоналів у цій сфері замало. Тому доводиться запрошувати закордонних фахівців. Ще один пріоритетний напрямок - інформаційні технології в промисловості.
- У кожному регіоні потрібні різні фахівці, тому складно визначити загальні тенденції по країні, - зазначає голова Київської асоціації працівників профтехосвіти Катерина Борис. - Роботодавці із задоволенням беруть наших випускників на практику, а після випуску працевлаштовують на постійній основі.
Часто роботодавці свідомо віддають перевагу саме претендентам з дипломом молодшого фахівця. Говорять, що амбіцій у них менше, ніж у бакалаврів і магістрів, а знань більше.
МЕДИК З УЧИЛИЩА БАЖАНІШИЙ
Виявляється, випускникові медучилища набагато простіше знайти роботу, ніж дипломованому фахівцеві медвишу. В училищі готують фельдшерів, медсестер, акушерів, зубних техніків, лаборантів, а саме ці фахівці в наших лікарнях завжди в дефіциті. А от «зелені» лікарі, навпроти, не в пошані. Адже після шести років в університеті їм ще потрібно закінчити інтернатуру чи ординатуру.
- Не треба дивуватися, що випускників училищ цінують більше, так було завжди, - розповідає лікар-терапевт вищої категорії Світлана Котлярова. - Я з першого разу в медінститут не вступила. Пішла в училище. Закінчивши, зрозуміла, яка в мене перевага. По-перше, в університет вступила без проблем і відразу влаштувалася на «швидку». А по-друге, маючи базові знання, пройшла курси масажу: мої п'ять клієнтів «годували» мене перші три курси.
НА ЗАМІТКУ
У чому перевага технікумів?
* У спеціальних середніх навчальних закладах велика кількість бюджетних місць. А якщо вони вже зайняті, то вартість навчання на платному відділенні значно дешевша, ніж у виші.
* Випускник коледжу або технікуму залежно від програми вишу може вступити на спеціальність, подібну отриманій, відразу на другий, а то й третій курс.
* Зазвичай в коледжі документи приймають до середини серпня, коли вже ясно, вступив абітурієнт до вишу чи ні.
ДОВІДКА «КП»
* З цього року навчання в училищах, технікумах або коледжах можливе не тільки на стаціонарній, але й на вечірній, заочній або дистанційній формі.
* Середні спеціальні навчальні заклади дають можливість опанувати професією в будь-якій сфері діяльності. Перелік спеціальностей, за якими сьогодні ведуть підготовку в Україні, включає понад 250 спеціальностей.
* У багатьох коледжах крім молодших фахівців випускають ще й бакалаврів.
Джерело: http://kp.ua/
Роздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18665
12133
653
161
705
220
274
34
269
20
239
12
223
10
255
25
330
128
255
61
329
62
250
19
220
11
206
6
279
54
248
28
228
19
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Івано-Франківську складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 33143 грн.
Hitjob.if.ua
- 9033 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...