Мова і кар'єра. Вчити чи не вчити?
На сучасному кадровому ринку попит на персонал зі знанням іноземних мов набагато перекриває пропозицію. Зростаючі потреби зарубіжних компаній приводять до того, що зарплати в їх рядових співробітників виявляються дуже високими. Фактично за один і той же праця в іноземній фірмі платять у два-три рази більше, ніж у російській. Наприклад, зарплата бухгалтера-початківця з хорошою освітою на звичайному підприємстві становить 400-500 у. е. Той же фахівець, який вільно володіє затребуваним мовою, у закордонній фірмі може розраховувати на оклад від 1 до 2 тис. у. е.
Подібна ситуація в Росії склалася досить давно і не змінюється протягом останніх півтора десятиліть. Лише у 1998-1999 роках обстановка трохи вирівнювалася. В даний час активність іноземних компаній в Росії з кожним роком зростає, що не дозволяє припускати будь-яких змін у стані ринку праці. І це робить знання мов найважливішим чинником кар'єрного успіху, оскільки жодне ділове якість не прискорює просування по службових сходах настільки значно.
Будь-яка людина, знайомий з законами суспільного розвитку, прийде в подив, зіткнувшись з описаною вище картиною. У країні з ринковою економікою подібний перекіс неможливий, оскільки діють природні механізми вирівнювання попиту та пропозиції. Адже будь-яка розсудлива людина, виявивши, що його товар (у даному випадку - професійні знання), якщо він буде гарно упакований (читай-доповнений знанням іноземної мови), готові купити в два рази дорожче, обов'язково постарається цим скористатися. У результаті за кілька років має різко підвищитися число фахівців, які володіють мовами. Але нічого подібного не відбувається. Росіяни з якихось причин не кидаються масово в навчальні лінгвістичні центри. Спроба проаналізувати інертність нашого населення перед особою можливості отримати високооплачувану роботу підводить нас до розуміння дуже простих речей.
Як кадровики пиляють сук, на якому сидять
Щоб потенційні працівники виявилися зацікавлені в професійному навчанні, їм необхідно послати чіткий оповіщення. На зразок такого: "Панове! Вивчивши англійську мову, ви зможете підвищити свою зарплату в два-три рази". Повідомлення подібного роду можна витягти зі ЗМІ (автор сподівається, що дана стаття буде сприйнята читачем саме так). Це ж послання, але у завуальованій формі, містять оголошення про найм. Досить порівняти зарплати, пропоновані кандидатам на порівнянні посади зі знанням іноземної мови і без оного. Все начебто просто. Але не для нас. Справа в тому, що російські кадровики за останнє десятиліття взяли собі за правило оголошення про вакансії з вимогою володіння іноземною мовою розміщувати в інформаційному просторі саме на цій мові. Таким чином вони вирішують тактичне завдання - відсікають надокучливий потік резюме без'язикий фахівців. Включається щось на зразок механізму самофільтраціі - оголошення зможе прочитати лише той, для кого воно призначене. Але при цьому недалекоглядні адміністратори забувають про стратегічне завдання - спонукання можливих працівників до професійного навчання. У підсумку всі ті, хто міг би через рік-другий занять усунути дефіцит фахівців, залишаються в невіданні. У цьому проявляється характерна особливість російської ділової культури - ще дуже мало наших менеджерів у своїй роботі орієнтуються на далеку перспективу, більшість зосереджені на вирішенні нагальних завдань.
Коли і хочеться, і боязно ...
Крім того, збій компенсуючого механізму відбувається на етапі прийняття людьми рішення про вивчення іноземної мови. Тобто певна кількість громадян, якимось чином дізналися про існування шансу отримати високооплачувану роботу, з різних причин відмовляються від такого варіанту своєї професійної долі. Значною мірою це відбувається завдяки деяким характерним для нашого населення хибним стереотипам.
Серед них варто особливо виділити такі, як:
синдром великодержавної пихи, коли певна частина гордих "Великоросів" відмовляється вчити чужу мову на основі встановлення: "Нехай краще вони вчать російську, нам перед ними прогинатися не пристало". У цьому ми не самотні - крайнім ступенем мовного нігілізму страждають американці і японці, знамениті своєю пихою-по відношенню костальний світу. А ось Західна Європа в силу своєї історичної поліфонії відноситься до даного питання зовсім інакше;
• вікові упередження. За радянських часів державна система профорієнтації дозволяла людям вчити інші мови лише в молодості, на основі проявилися в дитинстві здібностей. Якщо ж у шкільні роки людина не встигав освоїти чуже наріччя, згодом у нього було мало можливостей надолужити згаяне. До того ж характерна для тоталітарних суспільств закритість різних державних структур перешкоджала вільному переходу фахівців з однієї організації в іншу. І хоча зараз ніби подібні перепони зникли, переконання, що іноземні мови можна вчити тільки в дитинстві, глибоко вкоренилося в суспільній свідомості. Під цю мовну пасивність сьогодні підводять інші теоретичні обгрунтування. Одні посилаються на свої низькі здібності до мов, інші повторюють помилкова думка про надзвичайно низької здатності до навчання в зрілому віці в силу особливостей мозку дорослої людини. Всі ці причини, як правило, надумані. Але щоб розвіяти упередження широких мас, необхідно не один рік проводити лікнеп, поступово формуючи інше ставлення до даного аспекту професійного навчання, Людям треба пояснювати, що низька здатність до навчання дорослих часто обумовлена тим, що вони просто растреніровалі свої мізки, переставши вчитися після отримання диплома. Ось і потрапляють такі жертви забобонів в замкнене коло: вони не вирішуються вчитися через погану навченості, а здатність до навчання низька через те, що вони давно вже нічому не вчилися.
Стартують багато, але до фінішу добираються одиниці
Російський ринок праці, може, і прийшов би в рівновагу, якби всі, хто почав вчити іноземну мову, довели справу до рівня вільного володіння ним. Адже знання мови на середньому рівні допоможе хіба що отримати роботу в деяких російських компаніях, де це скоріше запасне умова. В останньому випадку рівень володіння мовою перевіряють рідко, а серйозно додати зарплату за нього готові ще рідше. Практики використання мови на таких робочих місцях зазвичай надзвичайно мало, через що даний ділової навик можна швидко втратити, не підтримуючи його штучно регулярними заняттями.
Якщо ж ви маєте намір отримати цікаву роботу в іноземній компанії, будьте ласкаві володіти мовою вільно. І це ні в якому разі не примха, а специфіка діяльності, По-перше, тільки що прийнятого в іноземну компанію співробітника насамперед починають інтенсивно вчити - або за кордоном, або в Росії, але силами заїжджих корпоративних тренерів, Природно, навчання проходить на робочому мовою компанії, який дуже рідко буває-'ет російським. По-друге, ділову документацію в зарубіжних фірмах практично завжди ведуть на іноземній мові, навіть якщо навколо вас - лише співвітчизники. По-третє, те невелике число іноземців, що працюють в російських філіях міжнародних компаній, а також люди, які приїжджають до Росії у відрядження, не повинні в спілкуванні з вами відчувати будь-яких лінгвістичних труднощів. Все це змушує служби персоналу відповідних організацій ігнорувати будь-який рівень знання претендентами мови, крім вільного. І чомусь саме це виявляється каменем спотикання для багатьох росіян, які взялися вчити чужу мову, При цьому, вступаючи до вузу, вони практично завжди доводять справу до логічного кінця - отримання диплома. Але в оволодінні іноземною мовою немає чітко визначеного фінішу, який тягнув би до себе як магнітом. Через це дуже багато передчасно сходять з дистанції, задовольнившись середнім рівнем.
На підставі усього вищевикладеного було б природно закликати читачів кинути всю пустопорожню суєту і зосередитися на навчанні затребуваним мов, щоб зняти "жирні вершки" зарплат, хронічно не знаходять свого "їдця". Але знання законів суспільного розвитку змушує автора відчувати деякі сумніви. Справа в тому, що якщо навчання стане масовим, то високі оклади на рядових позиціях неминуче знизяться, оскільки різке збільшення пропозиції врівноважить попит. Однак парадоксальність ситуації полягає в тому, що виграють у ній менш грамотні. Ті, хто не розуміє механізмів компенсуючого зростання пропозиції, спокійно і наполегливо опановуючи ють знаннями.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18665
12133
653
161
705
220
274
34
269
20
239
12
223
10
255
25
330
128
255
61
329
62
250
19
220
11
206
6
279
54
248
28
228
19
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Івано-Франківську складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 33143 грн.
Hitjob.if.ua
- 9033 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...