Податки в Україні: основна інформація та допомога в розрахунку
Перша інформація про податки з'явилася в найдавніші часи. Податок, відомий практично всім, який без змін проіснував до кінця дев'ятнадцятого століття, називався «десятина». Його зміст був у тому, що селянин віддавав десяту частину свого врожаю за право користуватися землею.
Деякі філософи, наприклад, Фома Аквінський, вважали податки законною формою грабежу, і деякі наші сучасники дотримуються тієї ж думки.
Зате основоположник теорії оподаткування Адам Сміт був упевнений в тому, що сплачувати податок - ознака свободи.
Податки в Україні
Щоб розібратися у всіх тонкощах системи оподаткування України, потрібно бути досвідченим фахівцем. А от щоб порушити якесь становище, можна бути всього лише платником.
Саме на ньому лежить відповідальність за правильний розрахунок податку, своєчасність його сплати і ретельне дотримання податкового законодавства.
І все-таки краще серйозно підійти до цих вимог, оскільки штраф за заниження суми податку стягується у подвійному розмірі податку, а у разі повторного порушення - у п'ятикратному розмірі.
Якщо ж податок розрахований правильно, але сплачено невчасно, потрібно буде сплатити 10% від загальної його суми. Штрафні санкції ніяк не враховують навмисність дій - і за забудькуватість, і за спробу обійти систему слід однаковий штраф.
Законодавство
Все основне, що потрібно знати про податки, обов'язкові платежі, а також права та обов'язки платників податків, зазначено в Законі України "Про систему оподаткування".
До загальнодержавних податків належать:
ПДВ,
акцизний збір,
рента,
податок на прибуток підприємств,
плата за землю,
прибутковий податок,
мито,
податок з власників транспортних засобів
і деякі інші.
Є й місцеві податки і збори, такі як податок на рекламу, або збір за право використання місцевої символіки.
Розрахунок податків
Якщо зараз суму податку можна попередньо прорахувати, і його виплати відбуваються регулярно і централізовано, то раніше стягування податків носило хаотичний характер. Фактично, оплата війни чи хрестових походів лягала на плечі підданих.
Час від часу податки стають основною статтею доходу для держави у важкі часи. Тоді фантазія чиновників не знає меж. Колись в Башкирії був введений податок на колір очей - за сірі очі чотири копійки, а за карі - шість. А в наш час в Гвінеї існує податок на мир, що сплачується за кожний рік без війни. У Венеції власники магазинів з навісами і козирками повинні сплачувати податок на тінь - адже вона падає на державну землю.
До речі, творчі особистості також не випадають з податкової системи. Всім відома радянська стаття за дармоїдство, задля уникнення якої письменники і художники повинні були належати до різних державних організацій, і - природно - платити податки.
У Мексиці питання про податки працівників творчої індустрії вирішили також творчо: художники можуть платити податки своїми власними творами. Спеціальна експертна комісія оцінює вартість скульптур і картин, і вибирає кращі з них для демонстрації в музеях країни.
У порівнянні з цими прикладами система оподаткування України виглядає цілком строго й раціонально.
Так, щоб розрахувати суму прибуткового податку з фізичної особи, можна скористатися такою формулою:
ПДФО = (ЗП - СФ - ПСП) * 15%,
де ПДФО - податок з доходів фізичних осіб (прибутковий податок)
ЗП - нарахована місячна заробітна плата (сео-зарплата)
СФ - внески до трьох соціальних фондів
ПСП - податкова соціальна пільга.
Прибутковий податок платять з сукупного доходу за календарний рік. Сюди включено не тільки зарплата, але й інші виплати та винагороди. Для тих, хто не живе постійно в Україні, але є її громадянином, прибутковий податок буде зніматися з доходів, отриманих тільки в межах країни. Для тих же, хто має в Україні постійне місце проживання, за оподаткування враховуються доходи, отримані як в Україні, так і за її межами. Сплата прибуткового податку регулюється Законом "Про податок з доходів фізичних осіб".
Роздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18665
12133
653
161
705
220
274
34
269
20
239
12
223
10
255
25
330
128
255
61
329
62
250
19
220
11
206
6
279
54
248
28
228
19
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Івано-Франківську складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 33143 грн.
Hitjob.if.ua
- 9033 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...