Робота мрії: яких студентів шукають міжнародні корпорації
Сучасні українські студенти досить вимогливі до своїх потенційних роботодавців та амбітні щодо планів на майбутнє: всі просто зі студентської лави хочуть потрапити на роботу до великої, бажано міжнародної, компанії, з гідною оплатою праці та різними «смаколиками» у вигляді закордонних відряджень, тренінгів, бонусів. Ну і щоб команда була, безумовно, крутою та молодіжною. Однак багато хто з них навіть не підозрюють про ті спектри можливостей для випускників українських вузів, які надають міжнародні компанії, що працюють в Україні. У чому причина? Швидше за все, в необізнаності студентів і вузів в цілому. Mind вирішив дізнатися про те, як студент може потрапити до освітньої програми міжнародної компанії, а після його закінчення – отримати роботу мрії. В Україні таких компаній чимало – практично всі світові гіганти мають в нашій країні свої представництва.
Mind поспілкувався з менеджером відділу із залучення талантів компанії «Філіп Морріс Україна» Оленою Хархан, щоб з'ясувати, які шанси потрапити в команду цієї міжнародної компанії є у студентів, яким вимогам при цьому потрібно відповідати, і як за короткий час освоїти відразу декілька позицій та піднятися кар'єрними сходами.
Про особливості роботи з поколінням Z
– Нинішнє покоління студентів має свої особливості. Вони дуже волелюбні, не хочуть напружуватися і витрачати багато часу на роботу в офісі, чимало хто з них не готовий докладати зусиль для того, щоб чогось досягти – вони хочуть жити собі на втіху. Як ви знаходите підхід до покоління Z і яким чином, на ваш погляд, можна мотивувати сьогоднішніх випускників та студентів старших курсів?
– Щоб знайти спільну мову з сучасною молоддю, необхідно враховувати декілька аспектів. Молоді люди сьогодні приділяють багато уваги тому, в якому оточенні вони працюють, наскільки комфортно себе в ньому відчувають, як можуть там розвиватися і проявляти себе. Їм важливо не лише те, що вони роблять, але і де, як і з ким вони це роблять. Їх ефективність залежить від того, в якій атмосфері та з якими людьми вони будуть взаємодіяти, наскільки цікаві перед ними стоятимуть завдання, чи стануть вони рутинними або творчими й різноплановими.
Наша компанія робить дуже багато в цьому напрямку: ми всіляко намагаємося розвивати, навчати, мотивувати наших співробітників і максимально залучати кожного з них у колективну роботу. Для цього проводимо тімбілдинги, виїзні сесії та тренінги, у межах проекту Learning Hub запрошуємо цікавих зовнішніх спікерів на зустрічі з нашими колегами. Наприклад, нещодавно до нас приїжджала Луїз Еванс, міжнародний тренер і фасилітатор у сферах міжкультурного менеджменту, комунікацій та глобального лідерства. Вона розповідала про поведінковий інтелект – було дуже повчально. Я думаю, що такі зустрічі можуть бути корисними і цікавими й для студентів.
– А як бути з волелюбністю і популярною зараз атмосферою «як вдома»?
– Цей момент ми теж врахували – у компанії діє правило remote work. Кожен співробітник може один день на тиждень працювати поза офісом. У студентів-інтернів ще більше свободи і абсолютно гнучкий графік роботи, що допомагає поєднувати навчання і оплачувані програми побудови кар'єри. Тому наші двері відчинені для студентів як денної, так і заочної та вечірньої форм навчання. Для них немає чіткої прив'язки до офісу, адже важливий, перш за все, результат – виконане завдання, реалізований проект. А в яких проміжках часу і де це відбуватиметься – вибір студента.
Відчувати себе «на роботі як вдома» допомагають маленькі повсякденні радощі та бонуси, прийняті в компанії. Наприклад, ми регулярно проводимо так звані fruit day, пригощаючи колег сезонними фруктами, у холодну пору року на всіх кухнях офісу є мед, лимон і імбир для чаю. Якщо хочеться змінити обстановку, можна піти з кабінету і забратися з ноутбуком у крісло-мішок в одній з інноваційних кімнат або в нашу лаундж-зону, де є ще і більярд, і автомат з різною смакотою. Це може здатися дрібницею, але подібні дрібниці формують у цілому затишну атмосферу на роботі. І молодь звертає на це увагу.
На наших освітніх програмах студенти цінують можливість з перших вуст – від керівників різних функцій – отримати інформацію про те, як працює компанія, дізнатися про її поточні завдання, почути про реальні бізнес-кейси і спробувати вирішити їх самостійно. Ми розуміємо, що кожне нове покоління випускників відрізняється від попереднього, і перманентно вчимося працювати з ними, враховуючи їхні інтереси і потреби, підбираючи цікаві завдання та нові моделі взаємодії.
Про програми для студентів у «Філіп Морріс»
– Яку зайнятість ваша компанія пропонує студентам і випускникам вузів? Напевно, просто так зі студентської лави потрапити в міжнародну компанію непросто. Чи існують у вас спеціальні програми, в яких можуть взяти участь студенти з перспективою подальшого працевлаштування?
– Звичайно. Програми для студентів – це вже традиція в «Філіп Морріс Україна», закладена у 2012 році. Наразі в нас дві діючі програми, і після закінчення будь-якої з них молоді люди можуть приєднатися до команди «Філіп Морріс» як штатні співробітники.
– І скільки людей залишається працювати в компанії після проходження програм?
– Ми зробили подібну аналітику за підсумками минулого року, і для нас самих став сюрпризом той факт, що близько 30% молодих людей, які з нами сьогодні працюють на позиціях стартового рівня, – наші колишні інтерни. Це говорить про те, що учасники студентських програм – одне з основних джерел наших талантів та ідей.
– Розкажіть про ці дві програми докладніше, адже набір ще відкритий?
– Зараз відкрита кампанія з набору студентів на дві програми: ASPIRE і INKOMPASS. ASPIRE – це коротка, річна програма у відділі продажів. Вона розрахована на два місяці – липень і серпень, збігаючись з літніми канікулами. Відповідно, у студентів є варіант провести літо з «Філіп Морріс» у межах ASPIRE, у команді з досвідченими вже фахівцями, взяти участь у серії семінарів і тренінгів, а в майбутньому – стати членом «польової» торгової команди компанії. До речі, реєстрація на обидві програми закривається 7 травня.
– Тобто в разі проходження програми ASPIRE інтерни відразу ж можуть потрапити в штат?
– Так, відразу ж після закінчення програми можна отримати роботу. У компанії постійно з'являється багато різних вакансій, оскільки ми активно розвиваємося, розширюємо мережу продажів, генеруємо безліч інноваційних продуктів і проектів.
– Скільки випускників ASPIRE залишаються працювати в компанії?
– Минулого року за цією програмою з нами залишилися 68% інтернів. Що важливо – отримати таким чином роботу можуть студенти з усієї України, включаючи як міста-мільйонники, так і невеликі районні центри. Часом жителям маленьких міст складно пробитися, влаштуватися на роботу в велику міжнародну компанію. Ми ж надаємо таку можливість.
– Хто може стати учасником програми?
– У цьому випадку нам цікаві або свіжоспечені випускники, або молодь 4–6 курсів. Адже у них є можливість отримати роботу вже через 2–3 місяці після закінчення програми. У рамках ASPIRE щорічно ми набираємо 25–30 осіб.
– Друга програма – INKOMPASS – теж дає такі високі шанси на працевлаштування в компанії? У чому різниця з ASPIRE?
– INKOMPASS – це глобальна програма, яку реалізовану в 38 філіях «Філіп Морріс» по всьому світу. Вона триваліша в Україні – з червня і до кінця року. Зараз якраз проходить кампанія з подачі заявок. Після півроку ми робимо невелику перерву на січневі свята, і ті, хто залишається з нами, проходять другий піврічний етап у компанії. А за фактом завершення програми інтерни можуть отримати місце в компанії.
– Чим займаються учасники цієї програми?
– Тут кожному інтерну дається два проекти: груповий та індивідуальний. Груповий проект проходить у межах ще одного нашого проекту – Бізнес Академії «Філіп Морріс», про яку багато хто чув. Інтерни отримують можливість разом взяти участь у створенні освітнього курсу для майбутніх поколінь.
Другий проект – індивідуальний. Він стосується безпосередньо тієї функції, в яку потрапляє інтерн, його обов'язків у межах відділу. Куратор дає учаснику завдання, за результатами його виконання приймається рішення про те, чи варто продовжувати співпрацю в другому циклі програми (після січневих свят), після чого студент предметно вчиться працювати на своєму майбутньому робочому місці.
– Чи є у студентів можливість обміну досвідом між інтернами з різних країн?
– У нас є глобальний проект для інтернів INKOMPASS, який називається INCHALLENGE. Оскільки програма триває майже рік, в обміні беруть участь випускники попередніх років. Це чудова система нетворкінгу і розуміння того, як працюють міжнародні компанії не лише в Україні, а й за кордоном. І це теж може бути дуже привабливим для студентів.
Про критерії відбору інтернів
– Випускників яких спеціальностей ви шукаєте для участі в програмі INKOMPASS?
– Ця програма розрахована на позиції в головному офісі або для аналітичної підтримки регіональних офісів у містах-мільйонниках. Якщо говорити про функціональність, то тут спектр дуже широкий – від маркетингу, HR до відділу продажів, інновацій, операційних функцій.
– Тобто студенти повинні мати певну базову підготовку? З яких вишів найчастіше потрапляють до вас студенти?
– Певних вимог немає. Але є вузи, студенти яких потрапляють до нас частіше за інших. Це Національний університет ім. Тараса Шевченка, КНЕУ, КПІ, Харківський політех і Харківський національний економічний університет. При цьому навчання в іншому вузі не є критерієм відсіву. У нас є інші етапи відбору, які дозволяють проаналізувати можливості апліката. Адже просто вчитися в одному з кращих вузів – мало, потрібно ще щось звідти винести, а також вміти брати на себе відповідальність за процеси і комунікувати з колегами.
– Студенти яких курсів можуть подавати заявки на участь?
– Для програми INKOMPASS ми розглядаємо студентів 4–5 курсів. Це пов'язано з тим, що мета програми – зробити пропозицію про роботу ще до випуску з університету.
– Якими якостями мають володіти студенти, аби спробувати щастя в програмі INKOMPASS?
– Перше і найголовніше – це рівень володіння англійською мовою. Мінімальний рівень, з яким ми готові розглядати кандидата, – Upper Intermediate, а краще – Advanced. У компанії працює багато експатів на всіх рівнях організації. З ними потрібно вміти взаємодіяти, обговорювати робочі питання зрозумілою для них мовою.
Крім цього, у нас є своя система відбору, яка складається з декількох етапів. Спершу аплікат проходить спеціальні тести, які визначають його вміння працювати з тим чи іншим видом інформації – числовою і вербальною, а також тести, що моделюють різні ситуації в роботі. Потім аплікати проходять мотиваційне відеоінтерв'ю. На цьому етапі ми розуміємо, як людина спілкується, чим захоплюється, до чого прагне. Третій, останній етап – це один день інтеграції в компанію, коли молоді люди пробують себе в різних ролях, проходять бізнес-кейси, проводять презентації та розуміють на власному досвіді, як це – працювати в «Філіп Морріс». Ми ж спостерігаємо за виконанням завдань, оцінюємо мотивацію і прагнення кожного студента приєднатися до нашої команди і реалізувати себе в певній сфері.
– Чи дивитеся ви на оцінки потенційних інтернів?
– У заліковці і дипломі? Ні. Для нас це жорстким критерієм при відборі не є, але в цілому ставлення людини до навчання говорить про те, як вона ставитиметься до роботи. Тому це плюс, безумовно.
– Скільки претендентів на INKOMPASS уже подали заявки і коли завершується набір?
– Уже понад 250 осіб. Ми сподіваємося, що їх буде більше, адже ми хочемо вибрати найкращих.
– А скількох з них ви готові прийняти в межах INKOMPASS? До речі, програма якось оплачується?
– Зараз у нас відкрито 21 позиція. Щодо оплати – ми прив'язуємося до суми стартової позиції «Філіп Морріс», яка щорічно змінюється.
– Чи можете ви навести як приклад декілька показових кейсів, коли в результаті проходження програми людина потрапила у «Філіп Морріс», і, пропрацювавши зовсім недовго, зайняла цікаву позицію в компанії на рівень вище.
– У нас багато подібних випадків. Наприклад, Ольга Гавлицька прийшла у 2016 році після 3-го курсу на програму ASPIRE до відділу продажів. Відразу по закінченню, наприкінці вересня 2016 року, їй запропонували вакансію адмін-асистента в регіональному офісі нашого відділу продажів. Оля пропрацювала на цій позиції 10 місяців, а потім перейшла в інший департамент, у відділ комерціалізації продуктів з потенціалом зниженого ризику (IQOS). Після півроку роботи, наприкінці січня 2018 року, Оля перейшла до відділу інформаційних систем на позицію молодшого системного аналітика, де працює й досі.
Ще один приємний приклад – історія Вікторії Зайкової. Вона почала свій шлях у компанії з програми INKOMPASS (на той момент – Smart Start) у 2013 році. Після програми зайняла позицію фахівця відділу функціонального розвитку персоналу. Через два роки Вікторію призначили на рік на посаду маркетинг-фахівця в нашу штаб-квартиру в Швейцарії. Повернувшись, вона продовжила кар'єру фахівцем з маркетингу одного з тютюнових брендів, а після запуску в Україні нашого інноваційного продукту, зайнялася просуванням продукції з потенціалом зниженого ризику на позиції фахівця. Зараз Вікторія обіймає керівну посаду.
Про програми для «молодшокурсників»
– З випускниками та старшокурсниками ви працюєте досить активно. А чи взаємодієте зі студентами 2–3 курсів?
– Так, звичайно. У нас є Бізнес Академія, про яку я вже згадувала раніше, у межах якої студенти можуть прослухати курс лекцій у вільний від навчання час. Це дев'ять модулів, по суботах, під час яких лектори – менеджери різних департаментів нашої компанії – розповідають про всі напрямки роботи «Філіп Морріс». Там є і теоретична частина, і практичні кейси. Таким чином слухачі Академії більше дізнаються про специфіку роботи глобальних компаній, а ми робимо свій внесок у систему освіти.
Також у 2017 році ми стартували з 12-модульною програмою Real Life Of Finance на базі київських університетів, вона вписана в курс навчання і дає студентам загальне уявлення про фінанси. Один з модулів навіть проводиться в офісі «Філіп Морріс», а лекції читають наші менеджери фінансового спрямування. У ряді харківських вузів нещодавно стартувала аналогічна програма, яка показує специфіку роботи на виробництві та в продажах – Real Life Of Operations. Але це не межа – ми збираємося розширювати наші горизонти в цьому напрямку.
– Потрапити на цей курс лекцій може кожен охочий?
– Майже. Тут ми враховуємо успішність. Ми консультуємося з вузами, дивимося на середній бал, на рівень володіння англійською мовою. Але намагаємося всіляко уникати того, щоб вузи нам рекомендували конкретного студента.
– Цей курс безкоштовний?
– Так.
– І наостанок: чи можете ви розповісти потенційним інтернам про те, як правильно підготуватися до подання заявки на програму?
– Можу дати декілька лайфхаків.
По-перше, треба знати, куди ти йдеш. Це перше, з чого потрібно починати, незалежно від того, в яку компанію подаєте анкету або резюме. Дізнатися про компанію можна в соціальних мережах, на сайтах компаній, на студентських сайтах і форумах. Ми, наприклад, є у Facebook, де спілкується безліч наших потенційних інтернів.
По-друге – хороший рівень володіння англійською мовою. Інакше в міжнародній компанії працювати не вийде. Як то кажуть, no english – nо career. Для нас це інструмент роботи, без якого не обійтися. Адже, як я вже говорила, у компанії безліч іноземців, з якими потрібно спілкуватися і яких необхідно розуміти.
Третя порада – подумайте про свою мотивацію. Дайте відповідь у першу чергу для себе, навіщо ви взагалі хочете тут працювати. Що ви хочете отримати конкретно від цього місця, що вас драйвить у процесі роботи, а що демотивує. Ці питання так чи інакше будуть вам поставлені. Також подумайте про те, чого ви хочете досягти в перспективі найближчих років, а також – що ви вже зробили для досягнення своєї мети. Я дуже рекомендую бути чесними і відвертими, інакше, прийшовши в колектив, можна зіткнутися з невиправданими очікуваннями.
І наостанок, пару слів про наші тести, яких багато хто боїться. Моя порада – не боятися і пробувати. Більшість студентів проходить тести набагато краще і швидше за досвідчених фахівців, бо вони вирішували подібні завдання не так давно в стінах університету.
Усе простіше, ніж здається. Дерзайте!
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18665
12133
653
161
705
220
274
34
269
20
239
12
223
10
255
25
330
128
255
61
329
62
250
19
220
11
206
6
279
54
248
28
228
19
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Івано-Франківську складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 33143 грн.
Hitjob.if.ua
- 9033 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...