Кожен третій шукач для пошуку роботи використовує Інтернет, а дві третини звертаються до друзів

Сьогодні 42,5% українців у віці від 16 років працюють і не планують змінювати роботу найближчим часом. Ще 42,7% не працюють і не шукають роботу - це студенти, пенсіонери, люди, які займаються власним господарством або доглядають за членами сім'ї. Активно шукають роботу близько 12% українців: 7,3% з них зараз не працюють, а 4,4% працюють, але шукають іншу роботу. Про це свідчить дослідження, яке провело агентство GfK Ukraine на замовлення rabota.ua.

"У січні ринок праці традиційно оживає після свят. Однак, якщо порівнювати січень 2015 і 2016 року, то кількість вакансій на сайті robota.ua зросла майже вдвічі. Зараз у нас понад 70 тисяч актуальних вакансій від 40 тисяч перевірених роботодавців. Кількість резюме також зросла - до 1,35 млн. В основному це пов'язано з тим, що ринок оживає після кризового 2014 року", - коментує Максим Немеш, директор з маркетингу та PR rabota.ua.

Сучасні і традиційні інструменти пошуку роботи

Кожен третій українець у разі потреби знайти роботу перегляне вакансії на сайтах з пошуку роботи. Кожен п'ятий розмістить на цих сайтах своє резюме, підпишеться на розсилку з вакансіями, перегляне вакансії на сайтах компаній-роботодавців або зробить запити в пошукових системах.

"Через поступової інтернетизації всіх сфер життя сучасні методи пошуку стають все більш популярними серед українців, особливо молоді. Так, більше половини молодих людей у віці від 16 до 35 років при пошуку роботи скористається спеціалізованими сайтами. Згідно з результатами дослідження GfK, rabota.ua - лідер серед сайтів, які асоціюються з пошуком роботи в Інтернеті. 24% користувачів Інтернету називали rabota.ua спонтанно, а 50% - з підказкою", - коментує Максим Немеш, директор з маркетингу та PR rabota.ua.

Однак традиційні інструменти пошуку роботи все ще мають велику популярність в Україні. Наприклад, 67% українців відповіли, що в разі потреби знайти роботу, вони в першу чергу звернуться до друзів, знайомих або родичів, а 37% - до колег або колишніх колег. Кожен п'ятий українець перш за все купить газету або журнал з оголошеннями про роботу, а 15% українців спочатку стануть на облік в Державній службі зайнятості.

Галузі-лідери

У 2013 році кожна десята вакансія припадала на сферу продажів, торгівлю або ІТ. На початку 2016 року лідерами за кількістю вакансій стали: торгівля, виробнича сфера і продаж.

"Найбільший попит на ринку праці традиційно мають фахівці в сферах продажів і торгівлі. Позитивним трендом останнього року є збільшення кількості виробничих вакансій і вакансій адміністративного персоналу. В січні 2016 року адміністративні вакансії навіть потіснили вакансії для молодих фахівців, - розповідає Тетяна Пашкіна, HR-експерт rabota.ua. - ІТ-компанії набирають "менше, але краще" - збільшилася кількість пропозицій для досвідчених програмістів, готових вирішувати складні завдання нестандартними методами".

Сьогодні та завтра

Сьогодні для роботодавців в Україні головне, щоб фахівці добре виконували роботу. Найпопулярніші характеристики, які згадують роботодавці у вакансіях - це професіоналізм, акуратність, відповідальність, дисциплінованість, клієнтоорієнтованість, високі комунікативні здібності, динамічність та енергійність, стійкість до стресів.

"Ринок праці в Україні змінюється - і в найближчі 5 років базових компетенцій для успішного працевлаштування буде недостатньо. Роботодавці будуть шукати працівників, які зможуть мислити креативно, співпрацювати в мультинаціональних командах і бути ефективними, працюючи віддалено", - доповнює Тетяна Пашкіна, HR-експерт rabota.ua.


http://kp.ua/

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад