Робота по-новому: в Центрах зайнятості навчатимуть вести бізнес і запустять мобільні додатки

Зовсім скоро в Україні з'явиться Національне агентство зайнятості. Воно прийде на зміну старій Держслужбі зайнятості, ліквідацію якої анонсували в квітні 2014-го. Законопроект про створення Нацагентства майже готовий і вже в найближчі тижні відправиться в Кабмін, звідки його подадуть до ВР. У разі успіху агентство запрацює вже з початку наступного року, а до кінця 2016 – обіцяє багато новинок. Експерти називають ідею вдалою: "Службі зайнятості давно потрібна активна реформа. Тому що сьогодні воно займається тільки виплатою допомоги", – вважає керівник експертно-аналітичного центру hh.ua Руслана Березовська. "Сьогодні" дізналася у заступника голови Держслужби зайнятості Сергія Кравченка, які нововведення очікують українців на ринку праці.

Онлайн: база вакансій і кабінет

До речі, обіцяють українцям багато новинок і у віртуальному просторі.

Відомство анонсує створення єдиної бази вакансій, яка буде доступна на сайті. Зареєструватися в ній і завести особистий кабінет зможе кожен охочий, навіть той хто не стоїть на обліку як безробітний. Для цього потрібно вказати особисті дані та заповнити в інтернеті форму для резюме. Після цього користувачеві пропонують відповісти на питання про бажану роботу. За підсумком система видасть список підходящих вакансій в потрібному регіоні. Нову базу вакансій створять на основі старої, якою майже ніхто не користується. "У майбутньому ми плануємо повністю перейти на електронний документообіг. Зараз папка безробітного складається приблизно з 20 папірців, а після реформи всі ці відомості людина зможе завантажити в особистий кабінет. Це можуть бути сканкопіі паспорта, ідентифікаційного коду, необхідних довідок і трудової книжки. Нововведення допоможе людині уникнути черг у центрі зайнятості, а нам – працювати з претендентами більш оперативно", – говорить Кравченко.

Ще одне нововведення - додаток на смартфон. З його допомогою людина зможе дистанційно підключатися до бази вакансій та користуватися онлайн-кабінетом. Ця програма буде синхронізована з соцмережами користувача і розрахована на українців до 35 років.

Прогноз: прорахують потрібних

Ще одна нова функція майбутнього Нацагентства зайнятості - короткостроковий і середньостроковий прогноз ринку праці. Займатися прогнозуванням буде спеціальний інститут, який створять у структурі відомства. За словами Кравченка, допомагати з усіма цими нововведеннями відомству будуть декілька міністерств: Мінекономіки, Мінсоцполітики, Міносвіти і частково Мінфін.

"За допомогою такого прогнозу ми зможемо розуміти, які фахівці і в якій кількості потрібні будуть, наприклад, через п'ять років. Виходячи з цього, формуватимуться бюджетні місця у вишах на майбутній рік", - пояснює Кравченко. Корисним нововведення буде і для дорослих - виходячи з короткострокового прогнозу ринку праці, можна буде визначити, яких фахівців зараз не вистачає в країні. Як наслідок - з'являться нові інноваційні напрями безкоштовного профнавчання в самому Нацагенстві.

Навчання: тести і стажисти на фірмах

У майбутньому Нацагентстві мають намір вести українців з самого юного віку: нововведення очікують як школярів, так і студентів.

Так, учням 9-х і 11-х класів збираються ввести обов'язковий курс профорієнтації (зараз вона проводиться вибірково, за бажанням). Для цього відомство вже почало запасатися спеціальними тестами, які допоможуть юним українцям визначитися з майбутньою професією. "Програма ООН надала нам спеціальний тест. Відповівши на всі питання, учень отримує 16 сторінок тексту, в яких описано його психологічний і професійний портрет. У Європі така практика існує давно. Нам же це допоможе позбавитися від тисяч юристів та економістів, які зараз сидять без роботи. Крім того, ми плануємо проводити пропаганду робітничих спеціальностей", – говорить Кравченко.

Що стосується студентів, то для них обіцяють впровадити активну стажування в компаніях, починаючи з 3-го курсу навчання. "Є два варіанти: коли підприємство замовляє вишу потрібного фахівця, друге - доручити університетам укладати договори з компаніями, які будуть брати студентів на постійне стажування. Так компанії зможуть виховати собі потрібного фахівця". Зацікавлювати фірми у співпраці планують за допомогою фінансово-економічних стимулів, таких як держпільги.

Бізнес: карта послуг та план роботи

Після проведення реформи особливу увагу планують приділити і підприємницьким ініціативам українців, а саме - допомагати і заохочувати створення свого бізнесу.

Тут пропонують відразу декілька нововведень: від консультаційних центрів до зразкового бізнес-плану. "Ми плануємо займатися не тільки безробітним населенням, але й працевлаштованим. Наприклад, якщо ви хочете змінити професію, ми підкажемо, де можна пройти навчання або як зробити це дистанційно", – говорить Кравченко.

Для бажаючих почати свою справу в Нацагентстві створять спеціальні консультаційні центри. Там людина зможе отримати бізнес-поради та пройти необхідні курси. Там також можна буде отримати персонального консультанта, який буде вести підприємця-початківця перший час після відкриття.

Також бажаючим розпочати свою справу пропонують скористатися спеціальним "навігатором", який з'явиться на порталі. Для цього, реєструючись в системі, потрібно буде вибрати вкладку "бізнес", після чого на екрані з'явиться "карта можливостей". На ній можна буде подивитися, в якому регіоні яких товарів або послуг не вистачає. Вибравши сферу і регіон, де буде здійснюватися майбутня діяльність фірми, людина отримує приблизний бізнес-план і можливість вибрати консультанта.

Робота: соцпідприємства

Особливу увагу планують приділити і незахищеним категоріям українців: біженцям зі Сходу, ветеранам бойових дій, матерям-одиначкам, колишнім ув'язненим і всім тим, у кого можуть виникнути труднощі при пошуку роботи.

Для них хочуть створювати спеціальні соціальні підприємства, куди люди зможуть влаштуватися. "Соцпідприємством може стати будь-яка фірма, 50% працівників якої - незахищені категорії українців, а один із співзасновників - орган місцевої влади, як гарантія того, що фірма не ухиляється від податків. Такі підприємства отримуватимуть 50% -ву податкову знижку на прибуток. Сфера діяльності їх не матиме значення", - пояснюють у відомстві.

Окремі соціальні програми пропонують і переселенцям: низка міжнародних організацій надає пільгові кредити для підприємств, де працюють переселенці. Інші програми покривають підприємцю витрати на заробітну плату його співробітників-переселенців. Як результат - в Україні з'явиться більше робочих місць для біженців з Донбасу.

Обмін: обіцяють більше вакансій

Щоб пропонувати українцям більше вакансій, Нацагентство збирається вдаватися до співпраці з позавідомчими фірмами та рекрутинговими агентствами. З двома з них вже підписано перші меморандуми про спільну роботу, але в майбутньому відомство має намір охопити всіх великих гравців ринку працевлаштування.

"Зараз ми маємо у своєму розпорядженні в основному робітничі вакансії (наприклад, електрики, столяри, механіки), які, на жаль, не користуються популярністю. І в очах нових претендентів ми не пропонуємо престижну роботу. Тому ми ініціюємо обмін вакансіями з такими проектами, як hh.ua і rabota.ua. Ми їм – професіоналів з технічних спеціальностей, вони нам – більше вакансій "білих комірців" (наприклад, менеджери, економісти, юристи). Таким чином ми, по-перше, розраховуємо залучити більше молоді, а по-друге, наші підопічні будуть мати більш широкий вибір спеціальностей і пропозицій", – говорить Кравченко. Всі ці нові вакансії з'являться в єдиній базі і будуть доступні в загальному пошуку.

За його словами, сфера діяльності майбутнього Нацагентства у вісім разів ширше, ніж звичайної рекрутингової фірми, тому як крім посередництва між роботодавцем і шукачем там займуться ще й навчанням. У зв'язку з цим у відомстві розглядають можливість перенавчання певної кількості людей за попереднім замовленням приватної фірми. Так, безробітні отримають місця, а фірма - фахівця, що відповідає її вимогам.


http://ukr.segodnya.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад