Зарплати українських топ-менеджерів скоротилися втричі

При цьому ТОП-менеджери розмістили майже 10 тис. нових резюме. В результаті в березні 2015 року на одне місце претендували в середньому вже 11 управлінців, а не 9, як торік.
Як повідомила керівник експертно-аналітичного відділу hh.ua Руслана Березовська, топам зараз найскладніше знайти роботу. Наприклад, конкуренція серед банкірів і інвестиційних управлінців складає, відповідно, 34 і 28 осіб на місце. До п'ятірки позицій, де конкуренція найбільш висока, входять менеджери у сфері закупівель, управління малим бізнесом і консультування. Простіше за інших знайти роботу керівникам у сфері IТ, фінансів та медицини.
При цьому середній термін пошуку нової роботи збільшився до 6 місяців. В результаті керівники стали більш поступливими. За останні півроку відкритість ТОПів щодо пошуку нової роботи значно зросла. Навіть серед тих, хто має роботу. "За нашими оцінками, приблизно 80% потенційних кандидатів готові розглядати нові пропозиції від хедхантерів. Тому що у них немає впевненості в завтрашньому дні", - повідомила директор HR-агентства "Форсаж" Олена Грищук.
HeadHunter Україна навіть склав портрет українського ТОПу, який зараз шукає роботу. Він заснований на понад 12 тисячах резюме менеджерів різних спеціалізацій, які знаходяться у відритому доступі. І ще приблизно 5 тис. тих, хто готовий розкрити своє бажання знайти іншу роботу тільки окремим роботодавцям.
Більшість претендентів - чоловіки віком від 30 до 40 років, які в 90% випадків вільно володіють англійською мовою. Практично всі з вищою освітою, а у 7% навіть є ступінь МВА. Майже половина кандидатів (46%) хотіли б працювати в сфері продажів.
Що не дивно. Компанії зараз гостро потребують тих, хто може збільшити їх доходи.
Кого шукають
"Крім начальників відділу продажів шукають тих, хто може розвивати бізнес. Це зараз дві головні категорії претендентів, яких шукає роботодавець", - говорить Руслана Березовська. У той же час, як це не дивно, антикризових менеджерів потрібно небагато (всього 14% тих). Фахівці з рекрутингу пояснюють це тим, що по-справжньому класний фахівець, здатний вивести компанію з кризи, коштує дорого. А підприємства зараз скорочують свої витрати і "дорогі" вакансії без гострої потреби намагаються не відкривати.
За словами Олени Грищук, просто при виборі кандидата перевага віддається більш досвідченим управлінцям, від 40 років і більше. Бажано з досвідом антикризової роботи. Серед претендентів майже половина (41%) начальників вищої ланки знаходяться у віці від 30 до 40 років, ще третина - у віці 40-50 років.
При цьому нових вакансій не так вже й багато. В агробізнесі, ритейлі, харчопромі та інших галузях йде просто зміна управлінських команд на більш ефективні з точки зору власників.
Якщо ж нові робочі місця з'являються, то роботодавці частіше орієнтуються на просування по службовій драбині своїх кадрів або на претендентів, згодних на таку зарплату, яка ще кілька років тому вважалася абсолютно неприпустимою для менеджера вищої ланки. Або підвищується зарплата, але збільшується коло завдань та обсяг роботи. Відбувається так зване укрупнення вакансій, коли новачкові платять як попереднику, але роботи дають більше.
Платять менше
Хедхантери кажуть, що свої запити ТОП-менеджери знизили давно - почали це робити ще з 2008 р. Останніми роками рівень зарплат найбільш цінних керівників не змінювався в доларовому еквіваленті. Хоча в переважній більшості випадків оклади начальників вже зафіксовані в гривнях (за винятком сфери IT або міжнародних компаній, де платять за обумовленим обмінним курсом).
Це означає, що в доларовому еквіваленті зарплати суттєво зменшилися. Навесні 2015 р. зарплата галузевого керівника або начальника підрозділу компанії середніх розмірів може навіть не досягати $ 1 тис., що складно було уявити ще навіть рік тому. В середньому, за даними hh.ua, компанії пропонують 15-20 тис. грн регіональним директорам і начальникам філій, 20-30 тис. грн галузевим керівникам (фінанси, маркетинг тощо) та від 25 тис. керівникам бізнесу.
Роботодавець диктує свої умови і топам доводиться з цим миритися, тому що інших пропозицій на ринку просто немає. "Останні два місяці ринок був в замішанні. Багато хто не могли відповісти на питання про свої зарплатних очікуваннях", - зауважила Олена Грищук.
За спостереженнями директора кадрового холдингу АНКОР в Україні Юрія Перча, за останні півроку зарплатні очікування управлінців не змінилися. За його словами, деякі великі компанії індексували ставки всім своїм співробітникам або мають намір це зробити в 2015 р. Однак характер такої індексації - несистемний.
В HR-агентстві "Форсаж" зазначають, що після нещодавнього стрибка долара деякі компанії проіндексували гривневі зарплати на 20%, але при перерахунку за курсом зарплати все одно скоротилися - причому більш, ніж удвічі.
В цілому, за словами Руслани Березовської, тільки 6% компаній індексували зарплату з урахуванням інфляції в Україні. Примітно, що в сфері продажів і маркетингу зарплати порівняно невисокі. Але роботодавці обіцяють значний відсоток тому, хто зможе успішно розвивати бізнес. У той же час ті, хто довго шукає роботу, готові скоротити свої зарплатні очікування на 15-20%.
Нові перспективи
Але для тих, хто готовий пожертвувати своїми доходами заради кар'єри, зараз відкриваються нові можливості. Зокрема, Юрій Перч зазначає, що одним з найостанніших трендів стала співпраця держустанов з приватними рекрутинговими агентствами в рамках підбору ТОП-управлінців для держсектора. Він називає безпрецедентним нововведенням останнього часу набір кадрів в Мінфін, Мінагрополітики, Мінінфраструктури, Міністерство молоді та спорту, КМДА через рекрутингові компанії.
Рекрутери зазначають, що в сфері держуправління зараз багато пропозицій як для топів, так і для фахівців середньої ланки. "Це хороша можливість отримати унікальний досвід управління і зробити подальшу кар'єру", - говорить Олена Грищук.
Однак робота в держсекторі носить, швидше, волонтерський характер. В ідеалі зарплата на держслужбі повинна бути еквівалентна зарплаті на аналогічній позиції в бізнесі.

www.ubr.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад