За останній рік ринок праці IT-сектора змінився
Зараз роботодавці все частіше замислюються, хто працюватиме в Україні, якщо всі цінні співробітники виїдуть за кордон.
Інвестиція в сусіда
"До травня 2014 р. я чесно говорив співробітникам: ми можемо перевезти вас куди завгодно, якщо хочете. Ми велика міжнародна компанія, яка представлена на більшості континентів", - розповідає директор українського представництва компанії EPAM Юрій Антонюк.
У всьому світу в EPAM працює понад 9 тис осіб, з яких 3,5 тис - в Україні. "У другій половині року я змінив свою позицію", - уточнює він.
На нещодавньому форумі IT Spring в Дніпропетровську Антонюк висловив думку, що вивезення фахівців за кордон може призвести до кризи кадрів всередині країни. "Релокація - це інвестиція в інші країни. У мене немає бажання розвивати Мексику, Польщу або інші країни, я хочу розвивати Україну", - заявив він.
Якщо компанія вивезе тисячу розробників рівня Senior (провідний програміст), то, за словами Антонюка, їй доведеться закритися не у випадку масштабної війни, а вже через рік.
З ним погоджується і президент компанії Nix Solutions Ігор Брагінський. Його фірма, яка базується в Харкові, не стала вивозити розробників в інші країни, а вигадала іншу "підстраховку".
Близько 85% замовлень компанії - це рішення в області Health Care (технології охорони здоров'я), а замовники знаходяться в США. Nix Solutions домовилася з ними, що в разі повторення донецького сценарію в Дніпропетровську, Харкові та Києві розробники переїдуть до США.
Всім співробітникам української компанії і їх сім'ям про всякий випадок зробили американські візи. "Ми не розгойдуємо паніку до того, як розпочнеться повномасштабна війна. Можливо, вона і не розпочнеться", - говорить Брагінський.
За його оцінками, за останній рік з України виїхало близько 1,5 тис розробників. Дефіциту кадрів не було, оскільки закрилися декілька компаній і звільнилося набагато більше співробітників, додає він.
Невідповідна заміна
Те, що програмісти їдуть з України, природно, але шкідливо, говорить директор "Асоціації IT Україна" Віктор Валєєв. Виїжджають, як правило, фахівці високого рівня, і якість кадрів всередині країни падає.
Разом з тим, зростає кількість новачків і вихідців з інших, суміжних, сфер. Адже розробка ПЗ - одна з небагатьох орієнтованих на експорт галузей в Україні, що позначається на доходах розробників. За даними порталу DOU, в 2014 році програмісти в Україні заробляли від 500 дол до 4 тис дол.
За даними порталу rabota.ua, кількість резюме IT-фахівців почала збільшуватись ще у вересні 2014 року. До лютого 2015 р. їх побільшало на 30%, ніж роком раніше. При цьому число вакансій збільшилося лише на 4%.
"Очевидно, скорочення кількості нових проектів і обережна динаміка існуючих призводять до того, що число резюме зростає більш швидкими темпами, ніж кількість вакансій", - йдеться в звіті порталу.
Втім, за словами Антонюка, не всі програмісти знаходять роботу за кордоном привабливою. Представник ще однієї компанії-розробника стверджує, що багато співробітників, які виїхали за кордон, хочуть повернутися.
"У 2014 році SysIQ, Globallogic, Miratech і ще кілька компаній, що базуються в Україні, відкрили центри розробки в Словаччині, в Кошице. Але Кошице - це маленьке місто, це не Київ, там нудно. Та й на свою зарплату там програміст може дозволити собі набагато менше всього, ніж у Києві", - розповідає він.
Роль держави
За оцінками Валєєва, IT-галузь в другому півріччі 2014 показала хоч і незначне, але зростання. У 2013 році обсяг ринку розробки на аутсорсинг оцінювався 2 млрд дол.
"Зрозуміло, що замовників, які не хочуть брати на себе існуючі в Україні ризики, більшість. Однак є й ті, для кого, в першу чергу, важливі якість і вартість виконуваної роботи", - говорить він.
Директор компанії "Sitecore Україна" Дмитро Василенко та директор компанії ISD Валерій Шаров погоджуються: ризик - не перша річ, на яку звертає увагу замовник. "Потрібно розвивати людський ресурс", - говорить Шаров. Його фірма співпрацює з університетами, організовуючи практику студентів.
Брагінський впевнений, що замовників необхідно тримати в правильному інформаційному полі, тобто говорити правду. Розповідати, що в Києві, Харкові та Дніпропетровську немає військових дій.
"На Заході бачать картинку в телевізорі і бояться зв'язуватися з нами. Україна повинна показати, що ризики війни тут мінімізовані, а уряд зацікавлений у розвитку ІТ. Поки ж влада не дала в цьому напрямку жодного значущого позитивного посилу, швидше, навпаки", - нарікає Валєєв.
Залучення в Україну замовників - це значною мірою питання грамотної інформаційної політики держави.
Авірам Айзенберг, CEO компанії Ignite, яка працює в Україні, впевнений, що держава повинна просувати Україну на міжнародному рівні як країну великих можливостей. Як не дивно, ці можливості дає криза.
"Друзі кажуть мені: Авірам, ти божевільний, там же війна. Але я переїхав з Ізраїлю, де теж війна. Я переконаний, що зараз найкращий час вкладати гроші в Україну. А девальвація гривні дає великі можливості для інвесторів, які мають валюту", - говорить він.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18665
12133
653
161
705
220
274
34
269
20
239
12
223
10
255
25
330
128
255
61
329
62
250
19
220
11
206
6
279
54
248
28
228
19
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Івано-Франківську складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 33143 грн.
Hitjob.if.ua
- 9033 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...