Українці купують вітчизняне сало, але носять імпортні речі та взуття
Всього за всіма видами товарів «наше» купують – 58%. При цьому за останній рік ця цифра знизилася, щоправда, незначно – лише на 2%. Торік «своє» купували 60%.
Такий головний висновок з даних Держслужби статистики, котра проаналізувала, на що витрачають гроші наші громадяни (головні позиції – див. інфографіку). Насамперед це стосується продуктового ринку, адже традиційно ми звикли до їжі вітчизняного виробництва, яка і дешевша від імпортної, і завжди є на прилавках, особливо в глибинці. Виняток – риба та морепродукти: більше третини – привізні. Особливо морська риба, а не прісноводна (лящ, короп, карась тощо).
Цікава ситуація з кавою і чаєм: вони у нас наче й не ростуть. Але дві третини чаю і майже половина кави, які ми купуємо, – вітчизняного виробництва. За словами президента «Украналітцентра» Олександра Охрименка, це тому, що товар закуповується гуртом, а фасується вже у нас. Або кінцевий продукт (наприклад, чай з добавками) взагалі виготовляється на наших підприємствах. На думку експерта, «українських» чаю-кави буде все більше, тому що це здешевлює собівартість продукції, але ціна не зменшиться.
Їздимо на «чужому»
А от з промтоварами все значно гірше: зі «свого» ми купуємо лише пресу (причина очевидна), ювелірні вироби (вони доступніші та дешевші за рахунок відсутності ввізних мит), будматеріали та ліки. У всьому іншому віддаємо перевагу імпортному. З одного боку – тому що у нас багато що не виробляють (наприклад, мобільні телефони та комп'ютери), з іншого – тому що закордонна продукція якісніша (телевізори та побутова техніка), а за ціною співставляється з технікою нашого виробництва.
Це стосується і автомобілів, хоча, як роз'яснив гендиректор «ВААІД» Олег Назаренко, більше половини того, що формально вважається імпортом (насамперед китайський автопром), насправді збирається на наших заводах.
Не все так погано з одягом-взуттям: за словами пана Охрименка, наш легпром працює на експорт за давальницькими схемами з європейськими брендами (до нас завезли сировину, вивезли продукцію; це вигідно, тому що в Україні дешевша робоча сила). Тому у нас є костюми і взуття made in Італія або Франція, хоча зроблені руками наших швачок. Але для більшості українців ці товари дорогі, тому носимо китайське, білоруське, російське. Власне взуття в Україні практично не виготовляється.
На думку керівника інформаційно-аналітичного центру «Forex club в Україні» Миколи Івченка, в найближчі рік-два на ринку повинна збільшитися частка українських меблів: ми навчилися робити їх не гірші за виглядом, але кращі за якістю. Більше, за прогнозом експерта, купуватимуть українського посуду (дешеві чашки-миски з Китаю лікарі не рекомендують, як шкідливі для здоров'я), а також промислових побутових товарів: наші сокири, пилки, відра, а також слюсарний і садовий інструмент служать набагато краще і довше, ніж, наприклад, більш дешеві товари з Польщі або Росії.
Перейдемо на вино з Португалії
Підписання угоди про асоціацію з ЄС ненабагато змінить структуру споживання українського ринку, але збільшить частку імпорту. Причому станеться це тільки через рік-півтора, не раніше, вважають експерти. Продуктів це торкнеться мало: за словами Миколи Івченка, українці вже розібралися в якості імпорту, і не куплять польські яблука або турецькі огірки-помідори тому, що вони будуть дешевшими від наших. Хоча більше купуватимуть польські сири і вино з Іспанії та Португалії, оскільки вони будуть дешевшими від українських аналогічної якості.
«Подешевшають на 3-5% імпортні ліки, меблі, посуд, парфюмерія та косметика, а побутова техніка – навряд чи – через конкуренцію прибуток там мінімальний», – прогнозує пан Івченко. А ось аналітик консалтингової компанії «ААА» Марія Колесник нагадує, що угода передбачає скасування держдотацій для продуктів, що імпортуються з ЄС до нас, тому не факт, що ціни на них взагалі знизяться.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18665
12133
653
161
705
220
274
34
269
20
239
12
223
10
255
25
330
128
255
61
329
62
250
19
220
11
206
6
279
54
248
28
228
19
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Івано-Франківську складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 33143 грн.
Hitjob.if.ua
- 9033 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...