Україна втрачає переваги
Зниження позицій країни спостерігається за більшістю пунктів, однак найбільше – у сфері макроекономічної стабільності. Сповзання країни в світовому рейтингу викликане скороченням ВВП України, тому за відсутності реформ ситуація погіршуватиметься, очікують економісти.
Україна знову почала втрачати свою конкурентоспроможність у глобальній економіці. Всесвітній економічний форум (WEF) опублікував "Глобальний огляд конкурентоспроможності за 2013-2014 роки", згідно з яким Україна втратила 11 позицій. Країна опустилася на 84-е місце серед 148 держав, що беруть участь у рейтингу. Тепер компанію їй складають Туніс (83) та Уругвай (85). Найвищий рейтинг країна мала ще у 2008 році – 72-е місце. Якщо у 2009-2010 роках Україна здавала позиції, то в 2011 році рейтинг країни зріс відразу на 7 позицій, а рік по тому – ще на 9.
Лідерами світової конкурентоспроможності все ще залишаються Швейцарія, Сінгапур і Фінляндія. Компанію їм у топ-5 склали Німеччина і США, потіснивши Швецію і Нідерланди. У СНД кращий рейтинг у Азербайджану (39), Казахстану (50) і Росії (64). За останній рік Україну випередили Грузія (72) і Вірменія (79). Гірше, ніж у нас, ситуація у таких європейських країнах, як Албанія, Боснія і Герцеговина, Греція, Молдова і Сербія.
Частково нинішнє зниження позиції України пов'язане з появою в звіті двох нових країн – Тунісу і Лаосу, які відразу ж посіли більш високі місця. Однак падіння ще на 9 пунктів викликано об'єктивними чинниками. Погіршилися позиції в тих індексах, які забезпечували Україні зростання в попередні роки. За рівнем макроекономічної стабільності країна відкотилася з 90-го на 107-е місце, за рівнем розвитку товарних ринків – з 117-го на 124-е місце, а з розвитку ринку праці – з 62-го на 84-е. Знизився рейтинг України і за індексом інновацій – з 71-го до 93-го місця, і з розвитку інфраструктури – з 65-го до 68-го місця. Без зміни залишилася лише позиція країни в індексах вищої освіти (62) та торгівлі (38). Зростання не було відзначено ні за одним з індексів.
Експерти WEF негативно оцінили і діяльність чиновників – за рівнем роботи державних інститутів Україна опустилася з 132-го на 137-е місце, впритул наблизившись до десятки аутсайдерів. За ефективністю вирішення судових спорів та захисту міноритарних акціонерів країна опинилася на третьому місці з кінця, але заслужила похвалу з приводу рівня інфляції. "Україна зберігає свої конкурентні переваги, – йдеться у звіті. – Але висновок економічного зростання на більш стабільну основу в майбутньому вимагатиме вирішення важливих проблем".
Зниження рівня конкурентоспроможності української економіки викликано падінням ВВП, що триває вже чотири квартали поспіль, в той час як багато країн світу демонструють економічне зростання, відзначають експерти. "Після «Євро-2012» бюджетні вкладення в інфраструктуру вичерпалися, тоді як бізнес також утримується від інвестицій. І якщо рік тому у нас було зростання ВВП, то тепер спостерігається економічний спад", – пояснив директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин. Падіння країни в рейтингу WEF у 2009-2010 роках супроводжувалося рецесією і слабким відновленням ВВП. Крім того, за словами першого віце-президента Українського союзу промисловців і підприємців Сергія Прохорова, економіка України залишається залежною від експорту. "Однак у нас поступово розвиваються нові галузі, і асоціація з ЄС повинна буде стимулювати цей процес. Важливо й те, що, хоча ми впали в індексі макроекономічної стабільності, можна розраховувати на подальше зростання: курс гривні залишається стабільним, а процентні ставки стають нижчими", – упевнений пан Прохоров.
Втім, поліпшення рейтингу країни – це не питання найближчих років. "Передумов для зростання поки не видно. Швидше за все, реального поліпшення економічної ситуації можна очікувати не раніше президентських виборів 2015 року, а значить, найближчі рік або навіть два підстав для зростання української конкурентоспроможності немає", – прогнозує пан Юрчишин. Така динаміка може мати негативні наслідки в короткостроковій перспективі. "Зниження конкурентоспроможності України – це закономірний процес, що показує оцінку дій влади. При цьому в контексті зміни економічної політики США і відмови від "накачування ліквідності" така політика може дуже дорого обійтися українській економіці", – побоюється президент Київської школи економіки Павло Шеремета.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18665
12133
653
161
705
220
274
34
269
20
239
12
223
10
255
25
330
128
255
61
329
62
250
19
220
11
206
6
279
54
248
28
228
19
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Івано-Франківську складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 33143 грн.
Hitjob.if.ua
- 9033 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...