Чим для українців може обернутися загальне декларування доходів
Віднедавна жителі Швеції можуть платити податки за допомогою смс-повідомлень. Процедура проста. Громадянин в онлайн-режимі заповнює на сайті податкової служби декларацію, де вказує свої доходи за рік. Інспектор вираховує з цієї суми кількість податків і відправляє платникові податків смс. Якщо той згоден з нарахованою сумою, у відповідь він відправляє смс з підтвердженням і потім телефонує у банк.
Тісно спілкуватися з податківцями незабаром, можливо, доведеться і всім українцям. З 2014 року в країні планують ввести загальне декларування. Розробкою відповідного законопроекту в Україні зараз займається Міністерство доходів і зборів (МДЗ). Ціна питання – 1 млрд. грн. в рік. Таку суму влада планує отримати до бюджету після того, як ініціатива запрацює.
Розробка документа близька до завершення. Вирішуються останні питання – хто і що декларуватиме, і як податківці зможуть контролювати цей процес. В МДЗ планують, що податкові декларації подаватимуть усі українці старші 18 і молодші 65 років (за умови відсутності додаткових доходів, окрім пенсії). У декларації треба буде вказувати доходи і декларувати майно без уточнення джерел добробуту. Але, якщо декларація здасться податківцям підозрілою, вони можуть зажадати пояснити походження грошей.
При розробці законопроекту українські податківці вивчають міжнародний досвід. Як живеться громадянам країн, де загальне декларування вже працює?
Австралія
Для австралійців загальне декларування – норма життя. З 1992 року в країні діє режим самостійного нарахування податків платниками податків з правом внесення правок у декларації впродовж двох років. Коли усі податки сплачені, австралієць отримує звіт з податкової служби. Щорічно в країні – 600 000 нових декларантів.
Що податківці вимагають вказувати в декларації? Чимало: дані про заробітну плату, відрахування на пенсійний рахунок, страхові платежі, інвестиційний дохід, відсотки за банківськими вкладами, дохід від операцій з нерухомістю, дохід від операцій з цінними паперами. Австралійці також повинні повідомляти податківців про співпрацю із зарубіжними компаніями.
Як перевіряють? У автоматичному режимі – доходи за минулий період порівнюються з нинішніми.
Який ефект? Розмір незадекларованих доходів за банківськими вкладами скоротився з $4 млрд. у кінці 1980-х до $192 млн. в 2010-2011 роках.
Великобританія
У цій країні податкові декларації подають майже 10 млн. осіб в рік. Близько 80% декларацій оформлені в електронному вигляді – на сайті Податкової і Митної служб (HMRC).
У Податкової і Митної служб широкі повноваження. Більше страждає бізнес: чиновники можуть інспектувати підприємства без попередження, отримувати доступ до комп'ютерних систем, відвідувати підприємства під виглядом споживачів.
Як перевіряють пересічних англійців? Податківці (всього 3 000 осіб) створили спеціальну базу даних Connect. З її допомогою вони відстежують інформацію про фізичних осіб у соціальних мережах, рекламних оголошеннях, моніторять інформацію в ЗМІ. Це допомагає перевіряльникам з'ясувати, чи не приховують англійці свої реальні доходи, а іноді дізнатися і про джерела багатства. Окрім цього, податківці перевіряють будь-які повідомлення про невказані доходи, у тому числі анонімні (той, хто про це розповідає, отримує винагороду), і мають право проводити обшуки у будинках підозрюваних в ухиленні від сплати податків.
Чехія
Загальне декларування в Чехії розпочалося разом з реформою системи соціального і медичного страхування, оскільки страхові внески враховуються Міністерством фінансів тільки при поданні декларації.
Реформа відбувається в два етапи.
Перший – з 2013 по 2014 рік подавати податкові декларації повинні особи з доходом вищим за чотири середні заробітні плати в місяць (у Чехії це близько $5 000). Другий етап розпочнеться в 2015 році – податкове декларування торкнеться усіх чехів.
Угорщина
У країні – три види податкових декларацій: декларація, яку подає працедавець, нарахування податку податковою службою і щорічний самостійний розрахунок податку фізичною особою.
Не декларувати свої доходи можна в декількох випадках. Від цього обов'язку звільняють тих, у кого не було доходів впродовж року або податок був сплачений податковим агентом, або при отриманні процентного доходу, з якого вже відняли податок.
Також не оподатковуються доходи з виграшів, наприклад, лотерей. Плюс в Угорщині не треба вказувати в декларації дохід, що не підлягає оподаткуванню відповідно до угоди про усунення подвійного оподаткування.
Казахстан
Введення загального декларування в Казахстані, заплановане на 2014 рік, влада вирішила відкласти. З наступного року подавати податкові декларації зобов'яжуть співробітників державних установ і компаній. У 2017 році планується здача декларацій усіма іншими фізичними особами.
Цей захід, сподівається влада, дозволить 100%-во охопити податковим адмініструванням фізичних осіб у країні, де понад третину населення – самозайняті. За підрахунками казахських експертів, якщо в розвинених країнах в казну від фізичних осіб надходить до 60% податків, то в Казахстані – тільки 10%.
Зараз податкові декларації зобов'язані подавати депутати парламенту Республіки Казахстан і судді.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18665
12133
653
161
705
220
274
34
269
20
239
12
223
10
255
25
330
128
255
61
329
62
250
19
220
11
206
6
279
54
248
28
228
19
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Івано-Франківську складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 33143 грн.
Hitjob.if.ua
- 9033 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...