Вибираючи професію - обираєш майбутнє
Труднощі професійного самовизначення виникають, звичайно, у двох категорій людей. Перші – поки не знайшли в цьому житті нічого цікавого. Так склалося, що вчителі не зуміли прищепити їм любов до яких-небудь предметів, а таланти поки що "зариті в землю". Такі люди можуть добре вчитися, але вони нічим не захоплюються, життя їхнє монотонне.
От і не можуть визначитися, чим хотілося б займатися – оскільки з того, що оточує їх у світі, ніщо особливо не приваблює. Друга категорія людей дуже активна не тільки у навчанні. Їм цікаво все, вони відвідують одночасно три гуртки, п’ять факультативів і десять спортивних секцій. Більш того, у них все виходить. За що не візьметься ця чудо-дитина – в усьому домагається успіху. Однак, вона також не може визначити, що подобається їй більше, з чим вона хотіла б пов’язати своє життя.
Як же розібратися в собі? Психологи вважають, що під час вибору професії дуже важлива відповідність між психологічними особливостями людини і відповідних характеристик професії. Професія повинна бути цікавою. Якщо Вам подобаються тварини, рослини, то Вам буде цікаво у своїй професійній діяльності зіштовхуватися з об’єктами живої природи, а коли Ви любите техніку – інтерес до неї буде підтримувати Вас у діяльності інженера або фізика.
Будь-яка професія вимагає, щоб у людини були присутні так звані "професійно важливі якості" – наприклад, інженеру важлива точність, художникові – образне мислення тощо. Тому, вибираючи визначену професію, необхідно усвідомити, чи є у Вас здібності, що відповідають професійно важливим якостям. Якщо Ви маєте сумнів то вибирайте ту професію, де Ваші здібності будуть максимально реалізовані, у цій діяльності Ви можете досягти найбільшого успіху.
Нарешті, тип реалізованої професійної діяльності повинен збігатися з Вашим типом характеру. Наприклад, якщо Ви комунікабельний, товариський – Вам більше підійдуть професії, пов’язані з численними контактами, а якщо емоційно хиткий, неврівноважений – не зможете виконувати рутинні види діяльності, що вимагають концентрації протягом тривалого часу.
Отже, для того, щоб вибрати професію, необхідно, насамперед, пізнати себе. Ви напевно часто задаєте собі запитання: "Який я?", "Хто я в цьому світі?", "Навіщо я живу?". Допомогти краще довідатися про себе і частково відповісти на ці запитання, допоможе нехитра вправа: подивіться на себе очима людини, яку Ви добре знаєте – скажімо, друга або сусіда по парті, мами або коханої дівчини. Спробуйте пояснити свої вчинки так, як це зробила б інша людина не знаючи щирих мотивів. Ви зрозумієте, яким Вас бачать люди, але, з іншого боку, позбудетесь суб’єктивізму.
Ваш характер поки тільки формується, тому не потрібно наклеювати собі ярлик і відмовлятися від професії, наприклад, менеджера лише тому, що Ви нібито "сором’язливий". Боріться, працюйте над собою, пізнавайте себе. Пам’ятайте, що психологічні властивості людини (будь то здібності, інтереси чи риси характеру) – винятково гнучкі, вони змінюються з часом.
Відомо чимало випадків, коли людині, яка не має здібностей до музики, але бажаючи нею займатися, вдавалось розвинути музичний слух. Головне – інтерес. Запам’ятайте: здібності формуються під час діяльності, тому звикайте працювати. З іншого боку, інтерес – річ також не зовсім стійка. Багато людей вважають, що люблять навчальний предмет, а насправді їм дуже подобається вчитель. Крім того, важко зрозуміти, чи сподобається Вам психологія або та ж економіка – адже Ви в школі нічого подібного не вивчали. Для того, щоб не помилитися, потрібно розширювати свій кругозір стосовно світу професій. Задавайте дорослим людям питання про їхню професійну діяльність – як правило, люди із задоволенням розповідають про свою дійсну роботу і про студентські роки.
Тоді Ви зможете усвідомлено вирішити, чи цікава Вам ця сфера, чи все знаєте про спеціальність, на яку подаєте документи.
Отже, розібравшись у своїх здібностях, інтересах і особистісних рисах, Ви приступаєте до вибору не тільки професії, а навчального закладу. З’ясуйте, які спеціальності відповідають зацікавленому виду діяльності. Це не завжди однозначна відповідність. Ухвалення рішення повинне ґрунтуватися на багатьох факторах не тільки психологічного характеру: репутація навчального закладу і конкурс, думка друзів, батьків, вартість навчання тощо. Випишіть плюси і мінуси кожного з варіантів. Проаналізуйте отримані дані разом із друзями, батьками і родичами. І завжди пам’ятайте: остаточний вибір тільки за Вами, оскільки вибираючи професію, Ви вибираєте майбутнє. Професія повинна приносити задоволення Вам і забезпечувати максимальну реалізацію Ваших можливостей.
Якщо у вас виникли труднощі, у реалізації наданих порад, або ви не розумієте, на що варто мобілізувати свої зусилля, щоб ваша мрія стала реальністю, звертайтеся до спеціалістів з профорієнтації, які працюють у центрі зайнятості. Профконсультанти допоможуть Вам:
· визначити за допомогою тестів та спеціальних методик ваші особистісні риси, здібності та загальну професійну спрямованість.
· визначити умови, котрі пред'являє до людини та чи інша професія.
· розібратися де можна отримати вибрану спеціальність та дізнатися про умови прийому на профнавчання.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18666
12133
653
161
705
220
274
34
269
20
239
12
223
10
255
25
330
128
255
61
329
62
250
19
220
11
206
6
279
54
248
28
228
19
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Івано-Франківську складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 32750 грн.
Hitjob.if.ua
- 9033 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...